Pásztorné Kovács Ágnes őrnagy tájékoztatása szerint a nyomozást csütörtökön foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétség elkövetésének gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen indították el.
Az esetről elsőként a delmagyar.hu portál számolt be, amely szerdán azt írta: ötven ember került égési sérülésekkel kórházba, miután a hétvégén egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei kertészetben dolgoztak, és hétfőre valamennyiükön fájdalmas, feszülő hólyagok keletkeztek.
Az első információkkal ellentétben a munkások nem zellert, hanem petrezselymet gyomláltak.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikájának bőrgyógyásza, Bata Zsuzsanna csütörtökön sajtótájékoztatón elmondta: az ötven alkalmi munkás hétfő éjszaka égési jellegű sérülésekkel jelentkezett a klinikán, volt, aki mentővel érkezett. Kórházi ellátásra hat embert kellett felvenni, ők hétfőn valószínűleg hazamehetnek, de a teljes gyógyuláshoz hosszabb idő kell.
A bőrgyógyász a betegeknél diagnosztizált bőrgyulladásról, a fitofotodermatitiszről szólva kifejtette: a tünetek a súlyosabb esetekben másodfokú égési sérülésnek felelnek meg. A fitofotodermatitisz akkor alakul ki, ha bizonyos növények - ilyenek a zeller, a petrezselyem, a citrusfélék, a sárgarépa, a füge, egyes ernyősvirágzatú fűfélék - napozás után a bőrrel érintkeznek. Ezek leveleiben ugyanis olyan fényérzékenyítő anyag van, amely a bőrre kerülve napfény hatására toxikussá válik és bőrgyulladást okoz.
Az égési sérülésekkel a klinikán ápolt nők az újságíróknak azt mondták, senki nem figyelmeztette őket arra, hogy a petrezselyem levele a tűző napon ilyen bőrsérüléseket okoz. A föld gazdája annyit mondott nekik, hogy a gaz, amelynek gyomlálására felfogadta őket, allergizálhat, ezért kesztyűt húztak, de mivel halásznadrágban dolgoztak, a lábuk megégett.
Az ötven alkalmi munkást a Csongrád megyei Baksról busszal vitték a Jász-Nagykun-Szolnok megyei kertészetbe.