államosítás;MKB Bank;Bayerische Landesbank;

2014-07-26 07:22:00

A tulajdon bűvöletében

Az állam tulajdonosi szerepe a hazai kereskedelmi bankvilágban teljesen felesleges - így kommentálták a hazai szakemberek az MKB Bank Zrt. visszaállamosításáról szóló hírt. Az MKB Bank megvásárlásával ugyanakkor a kormány mentőövet dobott a jelenlegi tulajdonos Bayerische Landesbanknak (BayernLB). Valószínű, hogy Magyarország nem nyerő üzletbe szállt be, ugyanakkor a német adófizetőknek is sokba került eddig, hogy az MKB évek óta Magyarország legveszteségesebb bankja.

Sürgősen meg akart szabadulni már a magyarországi leánybankjától a Bayerische Landesbanknak, alig több mint egy éve volt már csak, hogy végrehajtsa az Európai Bizottság döntését, és 2016-ig eladja leányvállalatait. Mégis a populista nézeteket hangoztató Fidesz-kormány bankellenes magatartásának megnyilvánulásának vélik a szakértők, hogy a vásárlással Magyarország egy nagy, széles ügyfélkörrel és fiókhálózattal bíró pénzintézetét kiiktatják a versenyből.

A mintegy 17 milliárd forintos vételárért megvásárolt MKB Bank Zrt. hazánk negyedik legnagyobb bankja, amely 80 fiókjával a legnagyobb múlttal és hagyománnyal rendelkezik. Így első ránézésre az állam jó vásárt csinált azzal, hogy viszonylag csekély összegért jut birtokába a pénzintézet. Azonban, ha alaposabban szemügyre vesszük az MKB Bank Zrt. pénzügyi helyzetét, akkor egyértelműen megállapíthatjuk: az állami bankvásárlás felesleges volt. De nem csak a magyar adófizetők jártak rosszul, hanem a bajorok is. A Frankfurter Allgemeine Zeitung című napilap számításai szerint eddig jó kétmilliárd euróba került a BayerLB-nek az MKB tulajdonlása. Ugyanis az elmúlt 20 esztendőben ekkora összeget tettek ki azok az értékcsökkentési leírások, amelyeket, a bajoroknak az idők során ki kellett fizetniük. Mindezért mindössze 17 milliárd forintot vagyis 55 millió eurót kapnak vissza a tulajdonosok, akik azt is vállalták, hogy további 270 millió eurónyi, az MKB Bank Zrt.-vel szembeni követelést elengednek.

Az állam tulajdonszerzései 2011-2014.
Társaság                                    Dátum                               Összeg
Mol (21,1 % részvény)              2011. 07.                   1,88 mrd Eur (500 mrd Ft)
Rába  3,67 %                           2011.                          12. 8 mrd Ft
Takarékbank                     2012.08. és 2013. 06.                n.a.
IdomSoft Zrt                             2012. 12.                     1,3 mrd Ft
Pro-M Zrt.                                2012. 08                      19,9 mrd Ft
E.ON Földgáz T.és Földgáz St.2013. 03.                     280 mrd Ft
Gránit Bank 49%                     2013.06.                      2,6 Mrd Ft
Széchenyi Bank 49 %              2013. 06.                      3 mrd Ft
MMBF Zrt. gáztározó               2013. 10.                     140-150 mrd Ft
Mahart Passnave 51 %           2013. 10.                      0,75 mrd Ft
Főgáz, RWE 49 %-os rész.     2013. 12.                       77 mrd Ft
Panrusgáz E.ON 50 %-os rész.2013. 12.                     0,94 mrd Ft
Ramondis Mo. Holding Kft. és Kun Hulladék Kft. 2014. 01. 0,34 mrd ft
E.ON egyetemes szolg. és két gázelosztó cége 2014. 03. szándéknyilatkozat
Antenna Hungária                  2014. 03.                      55,9 mrd Ft
Welt 2000 Kft.                        2014. 03.                      kb. 1 mrd ft
AVE cégcsoport                    2014.07.                14 mrd (költségv.módosító)
Magyar Gáz Tranzit Zrt.        2014. 07.              5 mrd Ft (költségv.módosító)
MKB BAnk                            2014. 07. (bejelentés)   17 mrd Ft

Ebből is kitetszik, hogy álságos a Fidesz kormánytagjainak az az állítása, hogy a külföldi tulajdonosok kiszipkázzák Magyarországról bankjaik profitját. A német konzervatív újság megfogalmazása szerint "a máról holnapra bevezetett különadó a kétségbeesés határára kergette a külföldi bankmenedzsereket". A cikkíró ehhez hozzátette, hogy a bajor államháztartásra nem nehezednek további tervek. A pénzintézet 1994 óta a bajoroké volt, "de csak Orbán 2010-es kormányra kerülése óta volt tartósan problémás eset" - írja a frankfurti lap.

A bank helyzetét súlyosbította, hogy a gazdasági világválság hatására erősen leromlott a hitelportfoliója, megnőtt a 90 napon túl nem fizető adósok száma. Hiába állt a pénzintézet élén a Magyar Bankszövetség egykori elnöke, a Fidesz-kormánnyal szemben képtelen volt a hitelintézetekre nehezedő különadó mérséklését, kivezetését elérni. Az MKB Bank Zrt. jelenleg a magyar bankpiac 10 százalék körüli részét birtokolja, ennél valamivel nagyobb, 12,8 százalékos a vállalati hitelek piaci súlya, a lakossági hiteleknél szerepük ennél mérsékeltebb, 6,0 százalékos, a háztartások megtakarításaiból 5,8, a lakossági betétekből pedig 5,1 százalékkal részesedik. Ebből is látszik, hogy a fő gondot a magas - és rossz minőségű - vállalati hitelállomány jelenti. Ugyanakkor a 10 százalék körüli devizahitel-adósi állomány nagyságából arra lehet következtetni, hogy a bankszférára nehezedő - hozzávetőlegesen 800-900 milliárd forintra becsült - veszteségből mintegy 80-90 milliárd juthat majd az MKB Bank Zrt.-re.

A dolog pikantériája: vajon a még magántulajdonban lévő MKB Bank Zrt. vajon pert indít-e a bíróságon annak érdekében, hogy hitelezési gyakorlata tisztességes volt-e? Ugyanis mire az ítélet megszületik majd, addigra a tulajdonos az állam lesz, amely pervesztés esetén fizethet, vagyis a terheket a költségvetésnek kell majd fizetnie. Ebben az esetben már nem is olyan kedvező a 17 milliárd forint körüli vételár. Az MKB Zrt. azon kevés bank egyike - az OTP Nyrt. és az FHB Nyrt. mellett - amelynek élén mindvégig magyar vezető állt. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ugyanis csak honfitársainkban bízik, azzal az engedménnyel, hogy jöhetnek a határon túlról vagy emigrációból is. Arról ma még korai lenne beszélni, hogy lesz-e menedzsercsere az MKB Bank Zrt.-nél, de az bizonyos, hogy az eredményes gazdálkodás itt nem attól fog függeni, hogy magyar kézben lesz a bank vezetése.

Vásárol és államosít a kormány
A Portfolio.hu pénzügyi portál az MKB Bank Zrt. visszaállamosítása kapcsán felidézi, hogy 2014-ben nem ez az első vállalatvásárlása a magyar államnak. A parlament előtt fekszik ugyanis az idei költségvetés első módosítása, mely a korábbi - összesen 152 milliárd forint értékű - részesedésvásárlásokat vezeti át a büdzsén (Antenna Hungária Zrt., Magyar Gáz Tranzit Zrt., AVE Magyarország Kft., Főgáz Zrt.). Korábban pedig már szerzett banki érdekeltségeket. Ez az összeg egészülhet most ki az MKB Zrt. 17 milliárd forintjával.

Ezzel kapcsolatban arról beszélt lapunknak Bodnár Zoltán, az MNB egykori alelnöke, a liberálisok pénzügypolitikai főtanácsadója, hogy érthetetlen számára: mitől lenne jobb a bank működése állami kézben. Az államosítást feleslegesnek tartja, ugyanis 1990-től éppen azért privatizálták a magyar bankrendszert, hogy piaci, tehát versenykörülmények között működjön - mondta a szakember. Ismerve a Fidesz-kormányzatnak 2010 óta folytatott gazdaságirányítási törekvéseit, az sem zárható ki, hogy olyan jogi környezetet teremt az állam az MKB Bank Zrt. számára, amely kiegyengeti az útját. A hazai bankrendszer veszteségét éppen az állam hatósági beavatkozásai, túladóztatása és a végtörlesztés idézték elő. Ezt egyetlen banknál "kisimítani" aligha lehetséges. Egy ilyen lépés egyébként az Európai Unió versenyjogi követelményeit sérti, amit a piac többi szereplője aligha venne szó nélkül tudomásul.

Gondoljunk csak a Malév bukására, amelyet az állam tőkeinjekcójára adott reakcióként egy versenytársi bejelentés idézett elő.