Ukrajna;belpolitikai válság;hatalmi harc;

2014-07-26 07:33:00

Belpolitikai válság sújtja Ukrajnát

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök csütörtöki lemondása és a kormánykoalíció felbomlása a forradalmi erők közötti feszültség felszínre kerülését, új hatalmi harcok kezdetét sejteti. A terrorellenes hadművelet folytatódik, Szlovjanszkban állítólag tömegsírt fedeztek fel.  

A terrorellenes műveletek következő szakaszában Horlovka települést (Donyecki terület) akarják felszabadítani a terroristák uralma alól az ukrán katonák. Ennek a településnek a felszabadítása ad majd lehetőséget arra, hogy Donyeckbe is eljussanak a katonák és ott is megkezdjék a felszabadító műveletet - közölte tegnap Andrij Liszenko, az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács sajtótitkára."Az ukrán katonák nem engedik majd a fegyvereseknek, hogy kijussanak a városból és segítséget kapjanak" - mondta Liszenko.

Kelet-Ukrajnában a tegnapra virradó éjszaka is folytatódtak a harcok. A kormányerők Donyeck és Luhanszk megye több városát támadták. Orosz médiatudósítások szerint vannak áldozatok és sebesültek. Donyeckben a repülőtér környékén folytak harcok, vélhetően a szakadárok támadtak, hiszen a reptér a hadsereg ellenőrzése alatt áll. Harcok voltak a Don-medence egyik legnagyobb városa, Gorlovka utcáin is. A városban bevezették a kijárási tilalmat. A Luhanszk megyei Liszicsanszkban, hírek szerint az Ukrán Nemzeti Gárda átvette az ellenőrzést.

Tömegesen menekülnek az ukránok
Egyetlen hónap alatt megkétszereződött a Ukrajnán belül otthonuk elhagyására kényszerültek száma, mára eléri a százezer főt. Emellett 130 ezren Oroszországban kerestek menedéket, jelentette be tegnap az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az UNHCR. Dan McNorton, szóvivő Genfben, sajtótájékozttaón beszélt az ukrajnai menekülthelyzetről. Júniusban még 57 ezer volt az országon belüli és 110 ezer a külföldre menekültek száma. Azóta főleg Donyeckben és Luhanszkban emelkedett rohamosan az otthonbaik elhagyása mellett döntők száma.

Az ukrán hatóságok közölték, hogy Szlovjanszkban felfedték az első tömegsírt, amelyben mintegy 20 holttestet találtak, köztük négy civilét. A belügyminiszter tanácsosa, Anton Gerascsenko azt mondta, tudomásuk van arról, hogy nem ez az egyetlen tömegsír, de a hollétüket még nem ismerik. Az ukrán kormányerők július elején vették át Szlovjanszkot a szakadároktól, kivizsgálás folyik eltűnt személyek ügyében. Az ENSZ Emberi Jogok Főbiztosságának jelentése szerint június közepétől több tényleges vagy valós ellenzéki tűnt el a lázadók által uralt városokban, többüket megkínozták.

A három hónapja tartó konfliktusban, a lelőtt maláj utasszállító gép 298 áldozatát is beleszámítva, a halottak száma meghaladta az ezret. A kijevi belpolitikai történések eközben azt mutatják, hogy felbomlóban van a Majdanon létrejött ad-hoc kormánykoalíció. Petro Porosenko elnök, aki Vitalij Klicsko pártja, az UDAR jelöltjeként lett államfő, nagy föklénnyel utasítva maga mögé Julija Timosenkot, előrehozott választásokat akar, a miniszterelnököt és házelnököt adó Timosenko-párt, a Batykivscsina viszont nem lelkesedik az ötletért. Nem véletlenül.

Az államfőválasztás és a kijevi főpolgármester választás, ahol Klicsko nyerte el a tisztséget azt jelzik, egy parlamenti választás után vélhetően nem a Batykivscsina lesz a Verhovna Rada első számú ereje. Ukrán politológusok szerint hatalmi harcok kezdenek kibontakozni az UDAR és a Batykivscsina között.