gyűjtemény;Klösz György;Fortepan adatbázis;fotó adatbázis;Karabélyos Péter;Botár Angéla;

2014-07-28 07:45:00

A múlt képei

Csaknem negyvenezer, kiváló minőségű, ráadásul szabadon felhasználható, ahol lehet pontosan adatolt fotográfia között tallózhatunk a Fortepan adatbázisában. Az online elérhető gyűjteményt civiliek adják össze, önkéntesek fejtik meg, hegy egy kép hol, mikor készült, kit ábrázolhat.

Újabb kiváló fotókkal bővül a Fortepan ingyenes fotós adatbázis. Többen teljes családi archívumokat osztottak meg, különösen Botár Angéla és Karabélyos Péter sorozatai emelkednek ki, tudtuk meg a szerkesztőktől. Felkerült Klösz György hihetetlenül részletgazdag 13 felvétele.

Nagy adóssága a magyar múzeumi szakmának, hogy a Klösz-fotókat nem sikerült szabadon felhasználható archív forrásként megosztani az olvasókkal. A Fortepan szívesen részt venne ebben - írják hírlevelükben. Érdekes kincs egy budapesti hajóskapitány fotóalbuma is. A szerkesztetlen, össze-vissza sorrendben beragasztgatott képek több afrikai hajóúton - sőt felfedező úton - készülhettek.

Karabélyos Péter képei közt Veszprém mellett lelőtt amerikai repülősöket látunk - a kérdés ugyanaz, mint a hajóskapitánynál: kik lehetnek ők? És mi történt velük, miután három szuronyos katona végigvezette őket Veszprém főutcáján? És ugyanezen a nyáron - vagy tavaszon inkább? - készülhettek a Horváth Lajostól kapott felfoghatatlan fotók: Kellner Márkus nyomdászműhelyének dolgozói az udvaron, zakójukon sárga Dávid-csillaggal.

A Fortepan.hu honlapon mintegy 39 ezer, jó minőségű amatőr fotó között tallózhat az érdeklődő, tejesen ingyenesen. Melyeket időrendben - 1900-tól a rendszerváltásig találhatók felvételek -, vagy különböző csoportosításokban böngészhetünk végig. A Fortepan fotógyűjteményt két magánszemély, Szepessy Ákos és Tamási Miklós indították el. Ketten évtizedek óta járják a budapesti lomtalanításokat.

Zömében ezekből a kincskereső túrákból állt össze - a legtöbbek számára értéktelennek tartott negatívokból és az ócskapiacon ma már jelentős értéket képviselő papírképekből - ennek a páratlan kollekciónak a magja. Az elmúlt fél évben két levéltárral is sikerült együttműködniük a Veszprémi Levéltárból Nemere Péter családi üveglemezeit kapták kölcsön, a budapesti piaristáktól pedig Holl Béla szerzetes-tanár negatívjait.

A két alapító úgy gondolta, közkinccsé kellene tennie ezt az anyagot. Támogatást nemigen kaptak hozzá, a legnagyobb hozzájárulást az OSA Archivum adja, azzal, hogy biztosítja a honlap szerver hátterét. Mindösszesen 900 ezer forintnyi állami és magán mecénási forrást kaptak eddig, melyből eszközöket vettek és a programozónak utaltak át.

A többi munkát mind önkéntes alapon végzik, nem csak ők, hanem az a szerkesztő-csapat akik a Fortepanon lévő képeket igyekeznek beazonosítani, ahogy ők mondják: "megfejteni" A munkafolyamat úgy zajlik, hogy a fórumra felkerül egy-egy kép és meghatározása, például, hogy a fotó Ráckevén készült. A szerkesztők megvárják, hogy érkezik-e hozzá további információ.

Ha nem, akkor maguk járnak utána, próbálják pontosítani, hol készülhetett a kép, egy-egy templomtorony, vagy jellegzetes épület a háttérben sokat segít. Van, hogy ők maguk tesznek fel kérdéseket a fórumon. Aztán, amikor úgy tűnik megnyugtató megoldás született, egyikük elkészíti a pontos képaláírást.

Az egyik legemlékezetesebb megfejtés a 9473. számú képé volt. Pedig azt gondolnánk, semmi különös izgalom nincs ebben. Egy elegáns hölgy áll a képen, a negyvenes évek egyik napsütéses téli napján. Mögötte egy vas korlát, s panoráma. Sok-sok képeslapot, fotót át kellett nézni, mire kiderült, a kép hátterében a Krisztinaváros látható, tehát a fotó a Várban készült. De hol?

Egykor díszes korlát futott végig a Bástya sétányon, nem pedig olyan egyszerű, mint a képen. Nem volt elég már könyvekben, képeslapok között keresgélni. Többen, többször felmentek a Várba, a fotóval a kezükben, megkeresni a pontos helyet. De nem lelték. Aztán kiderült, hogy volt egy rámpaszerű lejáró a Lovas utca fölött, s a képen látható kis kiugró ennek a része lehetett egykor, melynek ma már hűlt helye van csupán.

A fórumon fejlett munkamegosztás alakult ki, a 25-30 aktív fő között vannak olyanok, akik a régi hajókkal, villamosokkal, vonatokkal foglalkoznak, s amikor kell, majdnem mindig kéznél van egy szakértő.  

A megfejtések korábban szinte kizárólag a hely és az idő meghatározására szorítkoznak, ám mostanra több, mint százezer kulcsszóra lehet már keresni. A munkát szintén önkéntesek végezték. Tamási ragaszkodik az erős szelekcióhoz is, csak kitűnő képek kerülnek fel a honlapra.