Már három esztendeje készül a pozitív adóslista. A Központi Hitelinformációs Rendszert (KHIR) üzemeltető BISZ Zrt. kötelezően rögzíti - 450 hitelintézet adatbázisa alapján - azoknak az ügyfeleknek az adatait, akik határidőre, rendszeresen, befizetik törlesztő-részleteiket. Elvileg havi rendszerességgel frissített lista azokról készül, akik a negatív listán nem szerepelnek. (Amikor a devizahitel-adósok szóba kerülnek, gyakran megfeledkezünk arról, hogy a késedelembe nem esők száma legalább négyszerese azoknak, akik mulasztanak.) A KHR és a pozitív adóslista szerepe egyaránt az, hogy ha új hitelszerződést kívánnak kötni, akkor az erre vállalkozó pénzintézet tisztában legyen ügyfele múltjával, és ehhez a KHR listából lekérdezi a szükséges adatokat.
A pozitív adóslistára való felkerülés eddig annak az akaratától függött, akivel a pénzintézet a szerződést megkötötte, a jövőben - hírek szerint - azonban ez automatikussá válik. Sokan kíváncsiak a róluk nyilvántartott adatokra, ezt évente egyszer bárki - magánszemély és vállalkozás - ingyenesen megteheti. Viszont a másokra vonatkozó információt a KHIR bizalmasan kezeli, ami a vállalkozások számára kellemetlen is lehet, hiszen az új, ismeretlen partnereikről legfeljebb a céginformációs és az adóhatóság által nyilvánossá tett adatok alapján tájékozódhatnak. A pozitív adóslista ugyanakkor arra használható, hogy - ha ez a pénzintézet szándékaival megegyezik -, akkor kedvezőbb feltételekkel kapjanak a "priusz nélküli" ügyfelek kölcsönt, mint a többiek.
Talán a pozitív adóslistánál is nagyobb érdeklődésre tarthat számot, hogy június végére ismét az egekbe szökött a KHR-be - régebben Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszerként (BAR) ismert listára - került hiteladósok mulasztásainak a száma. A nyilvántartások szerint 1 millió 855 ezer darab élő szerződéshez kapcsolódik késedelem. Mivel a mulasztókra az a jellemző, hogy nem csak egy szerződéssel kapcsolódnak a pénzintézetekhez, - mivel pontos adatok nem állnak rendelkezésre - becslések szerint több mint 800 ezren lehetnek a KHR-ben nyilvántartottak. A közhiedelemmel ellentétbe, a mulasztók többsége kis összeggel marad adós.
A Portfolio internetes portál kiszámította, hogy a KHR-ben nyilvántartott szerződések száma napjainkban 2,7-szer múlja felül a válság előtti szintet, és ami elgondolkodtató: az év eleje óta 9 százalékkal nőtt a számuk. Az egy-két hónappal tartozók száma folyamatosan csökken, 14,1 százalék az arányuk, a 90 napon túliaké viszont nő, majdnem 20 százalékon áll. A szakemberek ennek az okát abban látják, hogy az egymást követő Orbán-kormányok folyamatosan biztatják a devizahitel-adósokat, hogy törlesztési terheik mérséklődni fognak, "megmentik" őket. Ezen felbátorodva számosan vannak olyanok, akik bár tehetnék, leállnak tartozásaik rendszeres kiegyenlítésével. (A KHR-lista csak a pénzintézeti szerződések nyomán készül, vagyis például a közüzemi tartozásoknak itt nincs nyoma.) Ritkán hívják fel a figyelmet arra, hogy nem csak az adósok, de a csalók, a visszaélők is a nyilvántartás részei.
A KHR-be azok kerülnek be, akik 90 napon túl tartoznak, legalább a minimálbér összegével. Akik adósságukat kiegyenlítik, azok egy évig a listán maradnak, a tartós mulasztókat azonban öt évig nyilvántartják. A pénzintézet a KHR-listára való felkerülést megelőzően 30 nappal köteles értesítést küldeni a várható adatrögzítésről.