A szerben szennyezésként előforduló, nem engedélyezett hatóanyag szabályos felhasználás mellett is a mézelő méhek és egyéb hasznos beporzó rovarok pusztulását okozhatja. A NÉBIH közleménye szerint a szervezet Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai hatósági ellenőrzések során fedezték fel, hogy a Póker Extra 80 WDG gombaölő növényvédő szer nem felel meg a szabályozásnak.
A hatóságok a közleményben felhívják a gazdák figyelmét, hogy a növényvédő szer használata tiltott, amennyiben ilyen készítmény van a birtokukban, azt ne használják fel, és mielőbb értesítsék a visszagyűjtésre kötelezett engedélytulajdonost.
A Greenpeace gyakorlatilag már évek óta figyelmeztet a veszélyekre, és a méhek, illetve általában a beporzást végző rovarok védelmére cselekvési terv kidolgozását szorgalmazza Magyarországon. Egy 2013-ban indult kampány során bemutatták a szervezet "Méhpusztulás - az európai beporzó rovarokat és a mezőgazdaságot fenyegető veszélyek" című tanulmányát, amely a méhpusztulás okait elemzi, különös tekintettel a csávázószerek - ezen belül is a neonikotinoidok - hatására. A neonikotinoidok a mézgyűjtő rovarokra még akkor is veszélyt jelentenek, ha a csávázószer halálos adagjánál kisebb mennyiség jut a szervezetükbe: hatására a méhek ugyanis - tőlük szokatlan módon - például elkóborolhatnak.
A Greenpeace szakértői szerint a méhpusztulásban felelős vegyszerek a mezőgazdaságban sokkal több kárt okozhatnak, mint amekkora a hasznuk.