Nigéria;járvány;egészségügyi miniszter;Ebola;Onyebuchi Chukwu;Bernhard Nocht Intézet;

2014-07-29 07:40:00

Tovább pusztít az ebola

Egyre riasztóbb a nyugat-afrikai ebolahelyzet. A járvány már a kontinens legnépesebb államára, a több mint 150 milliós Nigériára is átterjedt. Libériában szükségállapotot hirdettek, a főváros, Monrovia legnagyobb állami kórháza nem fogad több beteget. Európát egyelőre nem fenyegeti veszély.

Nigériában pánik tört ki, miután egy férfinál kimutatták a halálos kórt. A BBC közlése szerint a repülőtereket, a tengeri kikötőket, valamint a határátkelőket is fokozottan őrzik – idézte a BBC Onyebuchi Chukwu egészségügyi minisztert. Médiaközlések szerint előző vasárnap a lagosi repülőtérre való megérkezésekor összeesett egy férfi. Azonnal kórházba szállították.

Itt derült ki, hogy a halálos kórral fertőződött meg. Karanténba zárták, s kedden életét vesztette. A gép többi utasát vizsgálják. Nigériai közlések szerint az elhunyt negyven éves férfi a nigériai kormányzat alkalmazottja volt.

Libériában tavasszal tört ki a járvány, amely eddig 130 ember életét oltotta ki – közölte Ellen Johnson Sirleaf elnökasszony. Felszólította az ország polgárait, politikai és vallási hovatartozástól függetlenül együtt küzdjenek a betegség ellen.Munkacsoportot hozott létre azzal a feladattal, hogy segítsék az orvosok munkáját, s felhívják a lakosság figyelmét arra, miként kerülhetik el a megbetegedést.

A járvány okozta veszélyt mi sem illusztrálja jobban, minthogy hétvégén a monroviai kórház orvosigazgatója, Samuel Brisbane is belehalt az ebolába. A kórház már nem tud újabb betegeket fogadni, s a BBC közlése szerint közben egy újabb orvos életét vesztette.

A járványnak nem tudják útját állni. Márciusban először Guineában tört ki a járvány, s gyorsan terjedt tovább a szomszédos Sierra Leonéba és Libériába. Július közepéig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint legalább 660-an vesztették életüket a vírus következtében. Ha valaki megbetegedik az ebolában, túlélési esélye mindössze tíz százalék. Egyelőre nem találták fel az ellenszerét.

Nemzetközi orvosszakértők is segítséget próbálnak nyújtani a járvány megfékezésében. De őket sem kíméli a halálos vírus, hétvégén ugyanis egy 33 éves amerikai orvos vesztette életét az ebola nyomán. Bart Janssens, az Orvosok Határok Nélkül szervezet részéről azt közölte, munkatársaik egyre kevésbé bírják energiával a megbetegedettek ellátását: 300 szakemberükkel próbálnak segítséget nyújtani, de elérték kapacitásuk határait.

Hozzátette, ez az eddigi legkiterjedtebb ebolajárvány. Ekkora területen, illetve ennyi áldozatot még nem követelt a vírus. Múlt héten Ghana fővárosában, Accrában a nyugat-afrikai térség 11 egészségügyi minisztere válságtanácskozást tartott a riasztó adatok miatt.

Szakértők szerint a vírus terjedésének a legfőbb oka: sokan az áldozatok temetési szertartása során betegednek meg, például akkor, amikor megmossák vagy átölelik a holttestet. Erről a rituáléról a helyiek nem hajlandóak lemondani. Sokszor nem is jelentik be a hatóságnál a megbetegedéseket, így az áldoztatok valós száma jóval magasabb lehet a közöltnél.

Mekkora veszély fenyegeti Európát? Elképzelhető-e a kontinensen hasonló mértékű járvány, mint Nyugat-Afrikában? Heinz Kollaritsch, a bécsi orvosi egyetem professzora a Kurier című napilapban valószínűtlennek nevezte ezt. Mindezt azzal magyarázza, roppant csekély az esély arra, hogy ebolával megfertőződött turisták jöjjenek Európába.

Nem is történt még ilyen eset. A WHO ezért még nem is adott ki ezzel kapcsolatban utazási figyelmeztetést. Stephan Günther, a trópusi megbetegedésekkel foglalkozó hamburgi Bernhard Nocht Intézet szakembere szerint Európában egy hét alatt sikerülne megfékezni a járványt, a kontinensen ugyanis sokkal szigorúbbak az egészségügyi előírások.