Társadalmi egyeztetés előtt áll a nemzeti alkoholstratégia - írtuk még áprilisban. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) annak kapcsán adott erről tájékoztatást, hogy az idén először magyarok - több mint háromezer válaszadó - által kitöltött Globális Drogvizsgálat is aggasztó eredményeket mutatott.
Főként az alkohol, és nem a kábítószer rabjai vagyunk, ami olyan válaszokból derült ki, mint hogy a kitöltők 46 százalékánál volt arra példa tavaly, hogy másnaposan ment be dolgozni.
Ez - kulturális hagyományaink ismeretében is - azért megdöbbentő, mert Írország után a második legnagyobb aránynak bizonyult. Még ha az alkohol bizonyos mértékig jó hatással lehet is az egészségre - elég csak a vörösborra gondolni -, a válaszolók 46 százaléka maga is úgy látta, ivási szokásaival az egészségét kockáztatja.
Átfogó, társadalmat formáló lépésekhez persze aligha elegendő egyetlen program, mégis indokolt lenne egységes, a függőséget érdemben kezelni kívánó hosszútávú stratégia - ezért is volt jó hír, amikor három hónapja az Emmi azt közölte, Magyarország számára a legtöbb országénál jelentősebb terhet jelent az alkohol-fogyasztás, "a visszaszorítása érdekében fel kell lépni", és gyakorlatilag kész van egy erre irányuló, az új ciklust felölelő, négy éves kormányprogram.
Az Országos Addiktológiai Centrum ugyanis már elvégezte a "Szakpolitikai Program az Alkoholprobléma Visszaszorítására 2014-2018" című anyag "kialakítását", és szinte csak a társadalmi egyeztetés maradt hátra. Ehhez képest most nemhogy ugyanazt közölték lapunkkal, mint korábban, hanem lényegesen kevesebbet.
Szerettük volna megtudni, mi gátolhatja a társadalmi egyeztetés megkezdését, mikor tudják az eddig elkészült anyagot nyilvánosságra hozni, egyáltalán, a programból milyen részletek ismerhetők meg, milyen főbb problémákra koncentrál, és milyen megoldásokat kínál.
Kérdéseinkre mindössze annyit feleltek, hogy a tervezet részleteiről majd a társadalmi egyeztetést követően nyilatkozhatnak. Ám, azt sem árulták el, hogy az egyeztetés pontosan mikor kezdődhet meg, s azt sem tudni, pontosan mekkora összeget kívánna fordítani rá a kormányzat.
A jelek szerint tehát semmivel sem tart előrébb a már az erre az évre megígért program, mint három hónapja. Igaz, az sem egyértelmű, hogy pontosan melyik hónapban indult volna a korábbi elképzelések szerint - az új ciklus vélhetően túl elfoglalt, hogy foglalkozzon vele. Ettől persze az önkormányzati választások segíthet.
Rossznyelvek korábban ugyanis arról beszéltek, hogy az egész program lényegében "alibiből" készül, a szeszpiac újrafelosztásának előkészítésére, állami kézbe vételére. Giró-Szász András akkori kormányszóvivő márciusban sajtókacsának minősítette, hogy italkoncesszión gondolkodnának, ám piaci hírek továbbra sem zárják ki a Nemzeti Italbolt-hálózat kiépítését.