Nap mint nap számtalan veszély leselkedik gyermekeinkre a világhálón, amelyet kellő figyelemmel, az online világ előnyeiről és veszélyeiről szóló átfogó tájékoztatással és felelősségteljes szülői magatartással hatékonyan kiküszöbölhetünk.
A digitális korszak ifjait nem szabad tájékozatlanul, figyelmeztetések nélkül felengedni a világháló útvesztőkkel teli sztrádájára, a helyes nevelésben pedig nagy segítséget nyújthat az otthonaneten.hu, amely a UPC kezdeményezésére, az MTA Közoktatási Elnöki Bizottsága és az UNICEF Magyar Bizottsága szakmai támogatásával, az NMHH Internet Hotline szolgáltatása és a Safer Internet Program hazai konzorciumvezetője, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) partneri együttműködésével jött létre.
A weboldalt több korosztály is nyugodtan használhatja, az olvasni még nem tudó 5-6 éves gyerekek hangos animációs anyagokkal, saját kisfilmekkel készülhetnek fel az internetezés alapjaival való ismerkedésre, míg a 8-12 éves korosztály koruknak és ismereteiknek megfelelően tanulhatják meg, hogyan kerüljék el a veszélyes, káros oldalakat, és melyek a számukra értékes tartalmak.
A weboldalon a gyermekek mindent megtalálhatnak, ami iránt jellemzően érdeklődnek: rajfilmeket, szórakoztató videókat, játékokat, zenéket, de még a tanulásban is segítséget kaphatnak - olvasható az NGYSZ MTI-nek eljutatott közleményében.
Mivel a gyerekek többsége Magyarországon is igen korán, már 5-6 éves korban megkezdi az internettel való ismerkedést, nagyon fontos, hogy megfelelő tanácsokat kapjanak arra vonatkozóan, hogyan használják a végtelen világháló nyújtotta lehetőségeket, miként készüljenek fel a váratlan, szokatlan helyzetek kezelésére.
A Safer Internet (Biztonságosabb Internet) webportál szerint a gyerekek akkor tudnak igazán élni a digitális világ lehetőségeivel, ha tiltásoktól, félelmektől és lelki sérülésektől mentesen, tudatos tapasztalatszerzéssel, a biztonságos utak helyes elsajátításával fedezhetik fel az internet világát.
Ebben szeretne segítséget nyújtani az otthonaneten.hu, amely folyamatosan bővülő tartalmaival és egy speciális szakértői csapat bevonásával nem csupán a gyerekeknek, hanem az egész családnak irányt mutathat az internet sztrádáin való otthonos és biztonságos közlekedésben.
A weboldalon tehát a szülők aktív közreműködése is fontos szerepet kap: választ kaphatnak kérdéseikre, megoldást találhatnak technikai problémákra, valamint pszichológiai témájú cikkeket is olvashatnak a webhasználattal kapcsolatos váratlan helyzetek megoldásáról.
Dr. Tárnok Zsanett klinikai szakpszichológus, az Otthon a neten egyik szakértője szerint fontos, hogy a gyerekek, ahogy az élet minden területén, úgy az internethasználat terén is megismerjék és betartsák a határokat.
„Az informatika világa behálózza már a kisgyermekek életét is, ezért a legjobb módszer a veszélyes oldalak és tartalmak elkerülésére, valamint az, hogy megismertetjük a kicsiket az internettel és megtanítjuk őket, hogyan használják helyesen” – mondta a szakértő.