A párt frakcióvezetője most azt mondta, a koncepció megegyezik a párt 2007-ben megjelent nyugdíjtervezetével. Szerinte a nyugdíjrendszerben régóta jelen lévő igazságtalanságot számolná fel ez a fajta megközelítés.
"A Népesedési Kerekasztal olyan rendszerre tesz javaslatot, amely jutalmazza azokat, akik a közösség érdekében erőfeszítést tesznek, akik befizetéssel, illetve gondos gyermekneveléssel támogatják a rendszer fennmaradását" - állította. Hozzátette: a technikai részletek kidolgozása nem az ő feladatuk, így például az sem, hogy hány éves korig vállalt gyermekek után lehetne élni a magasabb nyugdíjjal, ők csak a koncepciót támogatják.
A Népesedési Kerekasztal javaslata szerint a ma 35 éves és annál fiatalabb korosztály tagjainak nyugdíja attól függne, hány gyermeket nevelnek fel, és az új rendszer már jövőre elindulna. Hogy ez pontosan hogyan valósulna meg, egyelőre nem tudni. Botos Katalin, a kerekasztal szakértője szerint ugyanakkor a gyerekvállalás pluszpontot jelenthetne a nyugdíj számításakor, és mínusz pontot kapna az, akinek nincs gyermeke. Vagyis egyfajta bonus-malus rendszert vezetnének be.
Ráadásul pontszámításkor csak az a gyerek számítana, aki legalább középiskolát végzett vagy szakmát szerzett. A javaslatot kidolgozó Botos-házaspár egyébként még 2012-ben készített egy táblázatot arról, hogy a terveik szerint hogyan alakulnának a konkrét nyugdíjösszegek 0, 1, 2 és 3 gyerek esetében. Az alapján nem a gyermeket vállalók jutalmazásáról, mint inkább a gyermektelenek durva büntetéséről lenne szó. A nyugdíj-megállapítási javaslat egyes elemeit a család- és ifjúságügyért felelős államtitkárság is megfontolandónak tartja.
Gyerektelenség - mínusz 5,5 pont - 70,7 ezer
Egy gyerek - mínusz 3,7 pont - 85 ezer
Két gyerek - nulla pont - 114 ezer
Három gyerek - plusz 2,2 pont - 131,8 ezer
Négy gyerek - plusz 3,5 pont - 142,3 ezer