költségvetés;Varga Mihály;zárolás;

2014-07-30 07:24:00

Varga Mihály magyarázkodik

Biztonsági szempontok szerint döntött a kormány a 110 milliárd forintos költségvetési zárolásról, és úgy látszik, hogy további zárolásra akkor sem lesz szükség, ha egyes uniós kötelezettségszegési eljárás nem Magyarország javára zárul - mondta a nemzetgazdasági miniszter tegnap az Inforádióban. 

"Nincsenek váratlan költések, előre tervezett forgatókönyv szerint haladunk. A 110 milliárd forintos zárolás alapját az adta, hogy van néhány olyan tétel, amelyről 2013 decemberében, amikor elfogadtuk az idei költségvetést, nem döntöttünk vagy nem láttuk előre - mondta a miniszter. Az egyik ilyen a közmunkaprogram erősítése, folytatása, amihez a közmunkára szánt idei keretet 47 milliárd forinttal hirtelen megemelt a kormány. 

A másik ilyen döntés, hogy vagyonpolitikai eszközök átvételéről döntött a kormány, tehát a közellátás, a közszférának az ellátásában szerepet játszó kommunális cégeknél vásárlások történtek - Főgáz, Antenna Hungária megvásárlása -, ezeknek a fedezetét is biztosítani kell. A tartalékból rendelkezésre állna az összeg, de ha van egy zárolás, akkor biztonságosabban tudjuk év végéig a 2,9 százalékos hiánycélt teljesíteni - vélte Varga.

Az uniós kérdések is indokolják az óvatosságot, van néhány olyan kötelezettségszegési eljárás, ahol még nincs meg az EU döntése. Ha meglesz, elképzelhető, hogy átmenetileg a hazai költségvetésnek kell finanszíroznia uniós programokat, ennek a fedezetét szintén a kormánynak kell biztosítania. A miniszter szerint biztonsági megoldásként döntöttek egyes tételek zárolásáról. Varga ismételten hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések nem érintik a lakosságot, a vállalkozásokat, az önkormányzatokat, a családokat, ebből a szempontból a kormány saját magán takarékoskodik.

A nemzetgazdasági miniszter az uniós kifizetésekkel kapcsolatban Brüsszelre mutogatott: "folyamatosan nyújtjuk be a számlákat, jelentős lemaradásban van Brüsszel, bármilyen furcsa az Európai Unió költségvetése is időnként zavarba kerül vagy hiánnyal küszködik. Már a számlák kifizetése is átlagosan a három-négy hónapos kategóriába csúszot. Mi 89 milliárd forintnyi számlát adtunk le, várjuk ezeknek kifizetését."

A miniszter nem részletezte, hogy április közepe előtti pénzekre várunk-e, vagy az utániakra, mert információink szerint ez utóbbiakról Brüsszel még nem fogad be számlákat.