Tudomány;csillagászat;sugárzás;galaxis;

Fotó: Gettyimages.

- Jelek egy másik galaxisról

A másodperc néhány ezredrészéig tartanak, majd nyomtalanul eltűnnek. Angolul  Fast Radio Burst-nek nevezik őket. Rendkívül gyors radiohullámok villanásai, amelyek az ég különböző pontjain jelennek meg, de senki sem tudja mikor és az ég melyik pontján, ezért nagyon nehéz őket megfigyelni.

A tudósok természetes jelenségeknek tartják őket, de még nagyon keveset tudnak róluk. Az első ilyen jelenséget 2011-ben figyelték meg az ausztráliai Parkes radioteleszkóppal. 2012 november 2-án a Puerto Ricó-i Arecibo-i teleszkópon sikerült egy újabbat “ elkapni.” Az esetet a The Astrophysical Journal ismertette.

A két jelenség jellegzetességei azonosak voltak. Alapos elemzés után a csillagászok meg tudták állapítani, hogy a jelek a Tejúton túlról, tehát, nem a galaxisunkról érkeznek. Az azonban bizonyos, hogy nem a földönkívüliektől erednek. Eredetüket illetőn származhatnak a fekete lyukak párolgásából, neutroncsillagok fúziójából, a magnetárok, az erős mágneses mezőkkel rendelkező neutroncsillagok csillogásából.

Az asztronómusok, újabb szerencsés “fogás” reményében tovább kémlelik az eget azért is, hogy sikerüljön meggyőzni a szkeptikusokat, akik szerint valami földközeli mesterséges jelekről lehet szó.

Boyan Slat 19 éves holland fiatalember, leendő űrmérnök feltalált egy olyan szisztémát, amellyel meg lehetne oldani a tengerek hulladékproblémáit.