vendégmunkások;Guardian;katari labdarúgó-világbajnokság;al-Bidda felhőkarcoló;Sharan Burrow;Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség;

2014-07-31 07:55:00

Korrupció és jogtiprások

Újabb csapásként hat Katar eddig sem túl kedvező megítélésére a legújabb, vb-előkészületekkel kapcsolatos hír: a 2022-es labdarúgó torna munkálatain fáradozó dolgozók azt állítják, hogy 13 hónapja nem kaptak fizetést.

A 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság szervezőbizottsága megdöbbenésének adott hangot, amint arról értesült, hogy migráns munkavállalók egy csoportja több mint egy éve nem kapta meg jogos járandóságát. A többségében az indiai szubkontinensről érkezett dolgozók azt állítják, hogy 13 hónapja, amióta az őket foglalkoztató alvállalkozó csődbe ment, nem kaptak fizetést robotolásuk fejében.

Noha létszámukról nem érkezett jelentés, különösebb nagy összegről nem lehet szó, tekintve, hogy a vendégmunkások 0,85 dolláros órabér fejében végzik, amit végezniük kell (nincs 200 forint), mások pedig azt állították, hogy napi hat fontot (2300 ft) kellene kézhez kapniuk.

Katarban életveszélyes körülmények között dolgoznak a munkások FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

Katarban életveszélyes körülmények között dolgoznak a munkások FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

A Guardian című lap helyszínen járt riporterei, Robert Booth és Pete Pattisson megemlítik, hogy a fentieket megerősítették olyan indiai, nepáli és Sri Lanka-i dolgozók, akik az al-Bidda felhőkarcoló, más néven a Futball Tornya 38-39. emeletén 2,5 millió dollár értékű luxus irodák berendezésével, kézzel készített olasz bútorok bepakolásával foglalatoskodtak éppen.

Az autokrata emirátus viszonya a munkavállaló és emberjogi kérdésekhez erőteljesen kétséges. A munkások áldatlan körülmények között élnek, a lap csótánytanyának titulálta az egyik közösségi szállást, de ők még a szerencsésebbek, mivel az igazán szerencsétlenek azok, akik sorban hunytak el a munkavégzés során.

Az áldatlan állapotok dacára, előrejelzések szerint, a világ néhány legszegényebb országából további százezres létszámban érkeznek majd migránsok, hogy a gyorsuló építkezéseken, az infrastrukturális beruházásoknál és létesítményfejlesztéseknél munkát kapjanak. A nemzetközi közvélemény növekvő aggodalommal, de tehetetlenül figyeli az eseményeket.

Sharan Burrow, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség főtitkára azt mondta, ahogy Katar a munkavállalókkal bánik, az konkrétan bűnözés.  "Ez szörnyű visszaélés az alapvető jogokkal. Minden más országban bíróság előtt végeznék, akik így bánnak az emberekkel, ám Katar és kormánya kivétel" - rögzítette."Ha megkapnám végre a pénzem, azonnal hazautaznék" - mondta egy 35 éves nepáli férfi.

Sokuk a sivatagban víz és áram nélküli, tehát légkondícionálatlan táborokban, ahol néha a hőmérséklet eléri az 50 Celsius fokot, vannak elszállásolva. Ebben a hónapban a Qatar Foundation, egy állami szerv, kiadott egy jelentést, amely az emberkereskedelem, rabszolgaság és a kényszermunka kérdéseit vizsgálta a migráns munkavállalók körében.

Kiderült, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet előírásait rendszeresen megszegik, akárcsak az ENSZ emberkereskedelemről szóló protokolljait. Bevett gyakorlat a bérek ki nem fizetése, a vesztegetés és a zsarolás. 

2012-2013-ban 70 indiai, nepáli és Sri Lanka-i munkavállaló halt meg az épületekről véletlenül, vagy baleset következtében a mélybe zuhanva, 144-en lettek áldozatai közlekedési balesetnek, 56-an öngyilkosságot követtek el, több tucatnyian pedig - misztikus módon - álmukban érte őket szívinfarktus - és ezek csak a helyi, hivatalosnak mondott adatok…

A Guardian Abdullah al-Khulaifi, a szociális és munkaügyi miniszter nyilatkozatával zárja beszámolóját: "Tudjuk, hogy sok a teendőnk a munkajogi reformok terén. De eltökélt szándékunk, hogy a fejlődjünk ezen a téren, ugyanakkor megtartsuk az építkezési munkálatok lendületét!"

Nem mellékes körülmény: a nemzetközi közvélemény erőteljes nyomást gyakorol a FIFA-ra, miután bebizonyosodni látszik, hogy a közel-keleti állam korrupció útján nyerte el a nyolc év múlva esedékes seregszemle rendezési jogát.