ÁSZ;felsőoktatás;gazdálkodás;szabálytalanságok;HÖK;

2014-08-01 07:08:00

Szórták a pénzt a HÖK-ök

Szabálytalanságokat tárt fel a gazdálkodási jogkörök gyakorlásában a felsőoktatási intézmények többségénél az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a 2009-12 közötti időszakot és az első lépcsőben nyolc intézményt érintő vizsgálata. 

Horváthné Herbáth Mária felügyeleti vezető elmondta, egyes intézmények megsértették a közbeszerzésekre vonatkozó előírásokat, a hallgatói költségtérítéseket nem a kincstárnál vezetett számlán kezelték. Probléma volt még, hogy a térítési díjakat nem minden esetben alapozták meg önköltségszámítással. Ezen felül az eszközök és források állományának valódiságát több intézmény leltárral nem támasztotta alá teljes körűen. Ugyanakkor az előirányzatok tervezése, a normatív támogatások felhasználása alapvetően szabályos volt - tette hozzá a felügyeleti vezető. A minden állami fenntartású egyetemet és főiskolát, illetve két egyházi intézményt is érintő átfogó vizsgálat nem hivatalos célja, hogy a miniszterelnök által idén szeptembertől kinevezendő, az intézmények gazdasági irányításáért felelős kancellárok hivatalba lépése előtt "tiszta képet kapjanak" az egyetemek gazdasági állapotáról.

E célból a közelmúltban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) is vizsgálta az intézmények gazdálkodását. A Heti Válasz a Kehi jelentéstervezeteire hivatkozva számolt be néhány "gyanús" tevékenységről. A Nyíregyházi Főiskola hallgatói önkormányzatának tisztviselői például "célprémium", "jutalom" és "karácsony" jogcímeken is kaptak ösztöndíjakat, amelyek egy főre eső összege akár a 880 ezer forintot is elérhette. Ezen felül a kulturális ösztöndíjak 76 százaléka is a HÖK-tisztviselőké lett. A Nyugat-Magyarországi Egyetemen a Savaria Egyetemi Központ HÖK-elnöke 2012-ben 540 ezer forint közéleti és 218 ezer forint sportösztöndíjban részesült, a gazdasági referens pedig 790 ezer forintot kapott. Az elnök éves átlagbevétele meghaladta a másfél millió forintot. A Budapesti Corvinus Egyetemet érintő ügyek egy része már korábban kiszivárgott: az Index arról írt, hogy például a Kinizsi Kollégium gondnoka havi 1,4 milliót keresett azzal, hogy egyszemélyes kft.-jét bízta meg az egyetem a kollégium üzemeltetésével.

Azonban az ÁSZ-vizsgálatból is kitűnik: több főiskolánál is súlyos gondokat okozott a hallgatói létszámcsökkenés, a bevételi (például az állami költségvetési) források szűkülése és a magánberuházásból épített kollégiumok után fizetett PPP-kiadások.