A katolikus egyház tanítása szerint a házasság felbonthatatlan, mert – mint a Katolikus Lexikon írja – „a házasságot maga Isten kötötte össze”. Az egyházi házasság felbontása hosszú folyamat, legalább három évig eltarthat. Ilyenkor nyomós érveket kell felhozni a házasság felbontása mellett. Ha az egyházi bíróság úgy látja, nem valósult meg a házasság szentsége, ez esetben semmissé nyilváníthatja a házasságot, és ekkor a felek szabad állapotúnak nyilvánulnak. A végső döntés meghozatalát követően a hívek ismét egyházi házasságot köthetnek.
A Vatikán elképzelései között szerepel, hogy a jövőben ne egyházi bíróságok, hanem egy bíró vizsgálhassa meg a házasságkötés körülményeit, s hozza meg döntését. A lehetőségek között szerepelhet azonban az is, hogy a helyi egyházmegyei vezető is beavatkozzon a folyamatba. Ezek azonban egyelőre csak elképzelések, döntés egyelőre nincs.
Az egyházi házasságok felbontásának kérdése szóba kerül a családról szóló októberi rendkívüli püspöki szinóduson is. A Szentszéknél június 26-án mutatták be az eseményre készült munkadokumentumot, az Instrumentum Laborist, ám konkrét megoldásokat ez sem tartalmaz. Ferenc pápa trónra lépése óta több alkalommal is kifejezésre juttatta azt az óhaját, mely szerint meg kell könnyíteni az egyházi házasságok felbontását. Februárban kifejtette, nem szabad elítélni azt, akinek tönkrement a házassága, ítélet helyett szeretetet kell mutatni.