EU;operatív program;vidékfejlesztési források;

2014-08-04 07:27:00

Csaknem 7000 milliárd forint uniós fejlesztésre

A Portfolio.hu gazdasági portál összesítése szerint abban a hét Operatív Programban, amelyeket a közelmúltban hozott nyilvánosságra a kormány, mintegy 6960 milliárd forintnyi fejlesztési forrás áll rendelkezésre Magyarország számára a 2014-2020-as ciklusban. 

Ezek persze még nem a végleges számok, hiszen az Európai Bizottságnak még el kell ezeket fogadnia, de jó közelítést adnak arra, hogy mely fejlesztési irányokra (ún. prioritástengelyekre) mennyi pénz áll rendelkezésre és egyúttal a döntő részét lefedik annak a 7200 milliárd forintnyi összegnek, amelyet a minap említett Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy sajtótájékoztatón.

Gőzerővel zajlik az az előkészítő munka Magyarországon, hogy a kormány legfrissebb jelzésének megfelelően a nyár végén megjelenhessenek azok az első pályázatok, amelyek már a 2014-2020-as uniós fejlesztési ciklushoz, azaz a Széchenyi 2020 keretprogramhoz tartoznak - írja a Portfolió. Ennek egyik jele, hogy július második felében megjelentek a Miniszterelnökség pályázati oldalán azon Operatív Programok (sokadik verziós) tervezetei, amelyeket a kormány jóváhagyás után benyújtott az Európai Bizottságnak.

Szintén fontos volt az, hogy a minap megjelent a Magyar Közlönyben: a kormányfő elrendelte az átdolgozott Partnerségi Megállapodás Európai Bizottsághoz történő hivatalos benyújtását, valamint felhatalmazást adott arra, hogy kezdődjenek meg a tárgyalások az Operatív Programokról Brüsszellel.

A Magyarország számára 2014-2020 között rendelkezésre álló uniós források felhasználásához - a széleskörű társadalmi egyeztetés eredményeképp - elkészült és az Európai Bizottsággal történő hivatalos tárgyalásra benyújtásra került hét Operatív Program, amelyek illeszkednek az EU2020 stratégiához. A benyújtott programok tekintettel vannak arra, hogy a támogatások célzottan arra a területre jussanak, ahol a legnagyobb szükség van rájuk - emeli ki a Miniszterelnökség közleménye.

A Portfolio 295,10-es euró/forint mellett kalkulált, amely átváltási arányt például a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program tartalmazta (a 2013. évi hivatalos MNB árfolyam 296,90 az egész év átlagában). Amint az alábbi ábrán látszik: messze a legnagyobb forrást éppen a GINOP tartalmazza a kormány azon célkitűzésével kapcsolatban, hogy a következő uniós ciklusra rendelkezésre álló pénzek legalább 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kell fordítani. A GInop egyik legfontosabb célkitűzése Magyarország foglalkoztatási rátájának 75 százalékra való emelése. Ehhez egyrészt új munkahelyeket kell létesíteni, másrészt a munkát vállalni akarók képességeit kell fejleszteni. A program további két fontos célkitűzése az ország innovációs képességeinek és kapacitásainak, valamint a magyar ipari és szolgáltató szektornak a fókuszált fejlesztése.
A TOP, azaz a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programfő küldetése, hogy kereteket biztosítson a területileg decentralizált fejlesztések tervezéséhez és megvalósításához. Fejlesztései között helyet kapnak a közvetlenül a közszférára, a helyi társadalomra és környezetre irányuló fejlesztések is.

Az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP) elsődleges célja a közlekedés hálózatának és infrastruktúrájának fejlesztése, a transzeurópai közlekedési hálózaton keresztül a városi közlekedésen át, egészen a környezetbarát megoldásokig - írja a Portfolio..