Külügyminisztérium;diplomácia;nagykövetek;

2014-08-04 16:55:00

Eldőltek a nagyköveti tisztségek?

Folyamatosan zajlik a nagykövetek meghallgatása a Országgyűlés külügyi bizottságában. Az már júliusban eldőlt, hogy az antiszemita kijelentéseiről és írásairól ismert Szentmihályi Szabó Péter a hazai és nemzetközi tiltakozások miatt visszalépett a római nagyköveti kinevezéstől. Az eddigi külképviselet-vezetők "lefejezése" azonban tovább folyik, mintegy húsz nagykövetség élére neveznek ki új vezetőt a nyári szünet „leple alatt”.

Moszkvába Balla János római nagykövetet nevezik ki. Bár korábbi hírek szerint a posztra Keskeny Ernő kívánt visszatérni, ő sem marad pozíció nélkül, a mostanság nem éppen eseménytelen kijevi nagykövetség vezetését veszi át.

Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára korábban már előrevetítette azt a volt külügyminiszterek által bírált tervét, mely szerint Bécsben összevonják az állandó ENSZ- és EBESZ-képviseletet. Értesüléseink szerint eldőlt, hogy ezt Dán Károly eddigi New York-i főkonzul, a Fidesz volt külügyi felelőse irányítja. A genfi ENSZ-képviselet élére Horváth Zsuzsannát, a Miniszterelnökség előző helyettes államtitkárát nevezik ki.

Hágába kerül Szíjjártó Orsolya. 1999 után a Magyar Országgyűlés Külügyi Hivatalában, majd a Gazdasági Minisztérium Turisztikai Helyettes Államtitkárságán dolgozott EU referensként. Rendszeresen vett részt szakmai értékelőként EU-s pályázatok értékelésében, illetve EU-s pályázatok elkészítésében, koordinálásában.

A fiatal, alig harminc feletti Pach Judit villámkarriert mondhat magáénak, a Miniszterelnöki Hivatalból Indonéziába készül nagykövetnek. A kuvaiti külképviselet élére Bayer Mihály, egykori moldovai, illetve Nabucco-nagykövet nevezik ki. Csillag Ferenc helyére kerül, akit viszont szaúdi nagykövetnek küldenek ki. OECD-nagykövet lesz Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár, politikus, aki 2010 és 2014 között a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára volt.

Az eddigiekhez képest teljesen más munkát kap Heizer Antal. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke a tiranai nagyköveti tisztség várományosa. Az eddigi törökországi főkonzul, Kiss Gábor veheti át az ankarai nagykövetség irányítását. Bus Szilveszter a jakartai nagyköveti poszt után Indiába, Újdelhibe költözhet külképviselet-vezetőként. Neve egykor a Wikileaks-dokumentumok révén vált ismertté: még a Külügyminisztérium Amerikával foglalkozó főosztályvezetőjeként az ő beszámolói alapján készült a kubai-magyar kapcsolatokat taglaló dokumentum.

Jakab Péter thaiföldi nagykövetté való kinevezése nem feltétlen meglepetés, eddig a magyar-mianmari kapcsolatokért felelős főosztályvezető volt. Bosznia-Hercegovina fővárosában, Szarajevóban az eddigi konzul, Négyesi József lép elő nagykövetnek. Barcsi Gyula kinevezendő argentin nagykövet 2011 tavasza óta tanácskosként dolgozott a Buenos Aires-i magyar nagykövetségen. Több mint harminc éve dolgozik a magyar külügyi szolgálatban. Az eddigi argentínai nagykövet, Varga Koritár Pál Mexikóvárosba költözik. 2009-ben kapta Buenos Aires-i nagyköveti megbízását.

Dr. Pintér Attila lesz az új belgrádi nagykövet, eddig a Külügyminisztérium nyugat-balkáni főosztályának vezetőjeként dolgozott. Konkoly Norbert leendő brazíliai nagykövet eddig lisszaboni külképviselet-vezetőként ténykedett. Nigériai, lagosi nagykövet lesz, a Pécsi Tudományegyetem professzora, Dr. Ternák Gábor, aki egykor orvosként dolgozott az afrikai államban.

Győri Enikő, a külügyminisztérium európai uniós ügyekben illetékes államtitkára, volt római nagykövet a madridi külképviselet élére kerül. Ódor Bálint, a külügyminisztérium helyettes államtitkára pedig Kanadába kerül. Hírek szerint a kiváló amerikai kapcsolatokkal rendelkező Szemerkényi Réka, a kormányfő kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója a washingtoni nagyköveti poszt várományosa.