fegyvertartás;halál;Reagan;James Brady;

2014-08-05 10:19:00

Meghalt James Brady, a fegyvertartás szigorításának élharcosa

Családja hétfőn jelentette be, hogy 73 éves korában elhunyt James Brady, Ronald Reagan amerikai elnök egykori sajtótitkára. Brady több mint harminc éve már tolószékben élt. Ő sebesült meg legsúlyosabban a Reagan ellen elkövetett 1981-es merényletben. Feleségével a fegyvervásárlás, fegyvertartás szigorításáért harcoltak.

John Hinckley, egy zavart elméjű, egyetemről kimaradt fiatalember lőtt rá 1981. március 30-án a republikánus elnökre a Washington Hilton szálloda előtt, ezzel akarta elkápráztatni bálványát, Jodie Foster színésznőt. Négy embert talált el, Jim Bradyt, egy titkosszolgálati tisztet, egy rendőrt, s magát az elnököt is megsebesítette. Az elnököt és sajtótitkárát is a George Washington egyetemi kórházban műtötték, Reagan elnök felesége, Nancy Reagan Brady ágya mellett is gyakorta üldögélt. Bradyt fejlövés érte, agysérülést szenvedett, bal oldalára lebénult, beszédkészségét szinte elveszítette, kilenc hónap után hagyhatta el a kórházat, többé már nem tudott visszatérni hivatalába.

A volt fehérházi szóvivő és felesége, Sarah a fegyvertartás szigorúbb ellenőrzésének élharcosa lett. A Brady-házaspár fáradhatatlanul járta az amerikai államokat, sürgették a fegyvervásárlás előtti előzetes háttérvizsgálatok bevezetését, a támadófegyverek forgalmazásának tilalmát. Bill Clinton elnök hivatali idejében fogadták le a volt szóvivőről elnevezett Brady-törvényt, amely a fegyvervásárlást öt napos várakozási tilalomhoz kötötte. Clinton Szabadság éremmel tüntette ki, s 2000-ben kezdeményezésére James Bradyről nevezték el a Fehér Ház sajtótermét. Brady Obamát támogatta a 2008-as elnökválasztáson, s családja együttérzéséről biztosította a hasonlóképpen maradandó károsodásokat szenvedett arizonai képviselőnőt, Gabrielle Giffordot, akit egy ámokfutó lövöldöző lőtt fejbe egy bevásárlóközpont előtt.

Reagan merénylőjéről kiderült, hogy skizofrén, soha nem ítélték el, ma is egy pszichiátriai intézetben él. 2005 óta gyakrabban hagyhatja el az intézetet, hogy meglátogathassa édesanyját. Egy 2006-os CBS-interjúban Bradyt megkérdezték, haragszik-e Hinckleyre, amiért élete ilyen fordulatot vett. Azt mondta, tart Hinckleytől, mivel nincs ki a négy kereke, s akkor sem volt, amikor az elnökre rálőtt. Brady azt is hozzátette, nincs benne keserűség, mert az nem lenne elegáns, ő pedig szeretne nagyvonalú lenni.

James Bradyt felesége, fia és lánya gyászolja, halálának közvetlen okát nem jelentették be.