kormány;EU;területalapú támogatás;

2014-08-06 07:23:00

Fokozódó szegénység

Már kormány közeli Magyar Nemzet is megkongatta a vészharangot a területalapú uniós támogatási rendszer átalakítása miatt, amely megrendítheti a vidéket, munkahelyeket szüntethet meg. Különösen az elmaradott térségek helyzete válhat még kilátástalanabbá. 

A kormány döntése szerint, a fűnyíró elv alapján a 150 ezer euró (45 millió forint) feletti támogatást elvonják és a Miniszterelnökséget irányító miniszter Lázár János hatáskörébe, a vidékfejlesztési forrásokhoz csoportosítják át. Erre hívta fel - nem először - a figyelmet Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke, Nagy Tamás is, aki kifejtette, hogy jelentős feszültségeket okoz a magyar mezőgazdaságban a tervezett támogatás-elvonás. A szövetség vezetője hozzátette: a területalapú támogatás - 150 ezer euró feletti - elvonása főként azokat a gazdaságokat lehetetleníti el, amelyek végigcsinálták a rendszerváltás utáni nehéz éveket, stabilizálódtak és még most is gazdálkodnak. Emellett munkát adnak a településükön és a környéken élőknek a legális "fehér" gazdaságban, valamint a földbérleti díjakból jövedelmet biztosítanak a kárpótlási folyamatban érintett több 10 ezer embernek.

Az elnök emlékeztetett arra, hogy a szóban forgó gazdaságoknak a bevételei nem ellensúlyozzák a tervezett elvonásokat. A rendelet alkotói és az érintettek között koncepcionális különbség van a magyar mezőgazdaság további fejlődési irányát illetően. Az elmaradott és hátrányos helyzetű térségekre gyakorolt hatása olyan súlyos következményekkel járhat, hogy itt a következmények sokkal drámaiabbak, mint az ország más részein- tette hozzá Nagy Tamás.

Borsod-Abaúj-Zemplén, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben megvizsgálták a legnagyobb agrárvállalkozások gazdálkodási adatait. Ezekből kiderült a gazdaságok átlagosan mintegy 2500 hektár területen gazdálkodnak, nettó árbevételük 1,6 milliárd forint, hozzávetőleg 100 embert foglalkoztatnak, és átlagosan évente 156 millió forint eredményt érnek el. (A megvont támogatás mértéke nagyobb, mint a gazdálkodás eredménye.)

Az 1200 hektár felett gazdálkodókat érintő forráselvonás hatásairól Rácz László, a Prügyi Mezőgazdasági Zrt. elnök-igazgatója - egy tegnapi tájékoztatón - a többi között azt mondta: az általa képviselt cégnek, amely 2 326 hektáron gazdálkodik, és ezt a területet 2 627 embertől bérli, és évente 120 millió forint veszteséget okoz a földalapú támogatási forrás tervezett elvonása. Ugyanitt Pataki László, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mezőgazdasági Érdekvédelmi Szövetség elnöke az elvonás munkanélküliséget növelő hatásait emelte ki. Jelezte, hogy az encsi térségben - ahol az ő gazdasága is működik - átlagosan 30 százalékos a munkanélküliség, de van olyan település is a megyében, ahol eléri a 100 százalékot is. Nagy Tamás annak a véleményének adott hangot, hogy a mostani tervezett intézkedés nem az oligarchákat érinti, hanem azokat a gazdálkodókat, amelyek a vidék eltartó képességéhez jelentősen hozzájárulnak.

A Népszavának korábban már több agrárszakember is elmondta, a kormány propagandában szereplő 525 úgynevezett nagybirtok összesen több mint 100 ezer ember tulajdonában van. A valódi, nagynak nevezhető, - egy, vagy néhány tulajdonos kezében lévő - 8-10 ezer hektáros, vagy még annál is nagyobb birtokok száma becslések szerint tucatnyi.