David Cameron;Skócia;tévévita;függetlenségi népszavazás;Alex Salmond;

2014-08-07 07:34:00

Salmond elbukta a vitát

Skócia első minisztere, Alex Salmond meg akarta fordítani a közhangulatot, a szeptember 18-ra kiírt függetlenségi népszavazásra készülve ezért hívta ki tévévitára David Cameront. A brit kormányfő nem állt kötélnek, a skóciai "Jobb Együtt" kampány vezetője, Alistair Darling volt munkáspárti miniszter viszont igen. Az első gyorsértékelés szerint a Skócia elszakadása ellen érvelő Darling biztosan nyerte a tévévitát.

Glasgow-ban, a skóciai királyi zeneakadémián, mintegy 350 időnként hangosan véleményt nyilvánító néző előtt zajlott, másfél órás vitában Alex Salmond messze nem szerepelt olyan meggyőzően, mint szerette volna. "Salmond azt hitte, ez a vita lesz az ő bannockburni-i csatája, de végül Waterloo-ja lett" - mondta Douglas Alexander, a munkáspárti árnyékkormány külügyminisztere.

A Guardian című lap által közzétett ICM-gyorsfelmérés szerint Darlingot a hallgatóság 56 százaléka látta meggyőzőbbnek, míg a skót helyi kormányzat vezetője mindössze 44 százalék tetszését nyerte el. A leghevesebb összecsapás akörül forgott, megtarthatja-e a bálványozott brit valutát, a fontot a függetlenné váló Skócia, vagy saját pénz után kell néznie.

Vitapartnere ismételt kérdéseire, hogy van e a skót kormányzatnak B-terve, arra az esetre, ha London nem hajlandó pénzügyi unióra lépni, Salmond csak köntörfalazott, a közönség huhogása közepette magyarázkodott.

A skót első miniszter szerint, ha az igenek győznének Skóciában, a londoni kormány gyorsan változtatna álláspontján a jelenleg elutasított valutaunió kérdésében. Salmond személyében támadta vitapartnerét, felemlegetve, hogy Darling volt a Labour pénzügyminisztere, amikor a bankok megrendültek és kitört a pénzügyi válság.

"Életem több mint felében olyan pártok irányították Skóciát, amelyeket a skótok nem választottak meg" - mondta Salmond, aki szerint itt az ideje, hogy a skótok saját kezükbe vehessék ügyeiket. Skócia gazdag ország, emelte ki az első miniszter, bőséges természeti kincsekkel, s semmi kétség, hogy megállná a helyét független államként. "Senki nem tudná jobban irányítani Skóciát, mint maguk a skótok" - mondta.

Darling ezt nem vonta kétségbe, de hangsúlyozta, hogy találgatások, vak hit alapján nem lehet döntést hozni a tartomány elszakadásáról. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a függetlenné válás kockázatait, mutatott rá. Az érvek között elhangzott, hogy a skót kormányzat túlbecsüli a fogyatkozó északi-tengeri olajkincs nagyságát. Darling megjegyezte, ha a Munkáspárt kerülne hatalomra a következő választásokon, jelentősen megnövelnék Skócia autonóm jogosultságait.

Kilátásba helyezte azt is, hogy megkeresnék a módját, hogy lehetne kivonni a jelenleg Skóciában állomásoztatott, nukleáris fegyverrel ellátott Trident tengeralattjárókat. Arra a felvetésre, hogy az önálló Skócia csak hosszabb idő elteltével lehetne tagja az Európai Uniónak, a skót első miniszter azzal vágott vissza, hogy a jelenlegi brit kormány éppen az utat keresi kifelé az EU-ból.

A tévévitát a skóciai STV csatorna közvetítette. Salmond és Darling között még egy tévévita lesz augusztus végén, a BBC szervezésében. Egy júniusban készült Ipsos MORI-felmérés szerint a referendum előtti kampányban az elszakadáspártiak valamelyest megerősödtek. A biztos szavazók körében a "nem" 54 százalékot kapna, az "igen" négy százalékot erősödve 40 százalékot ért el, 6 százalék még nem döntött.

Ha a bizonytalanokat nem számítják, az elszakadás ellenzői még fölényesebben vezetnek, 58 százalékon állnak, a függetlenné válást 42 százalék támogatná. A Guardian által készített ICM-közvélemény-kutatás szerint szorosabb az állás, 47 százalék ellenzi, 42 százalék pártolja Skócia elszakadását.