Miskolc;kilakoltatások;CineFest filmfesztivál;roma filmek;Cséplő Gyuri;Trencsényi Klára;

2014-08-07 07:50:00

Miskolc: roma témájú film nem menő

Egyre csak érkeznek a megdöbbentő és szomorú hírek Borsod megye székhelyéről: a romák kedden indult kilakoltatását a nemzetközi CineFest filmfesztivál "fejelte meg". Vélhetően politikai okokból, az önkormányzati választási kampány miatt nem engedtek roma témájú filmeket idei programjukba, de a szervezők ezt másként látják. 

Kényelmetlenné vált a roma téma az önkormányzati választások előtt Miskolcon, ezért a szeptemberi Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál programjáról a szervezők levették a cigányokkal foglalkozó filmeket. A megdöbbentő hírt az ilyen témájú filmeket (is) a fesztiválra hozó csoport, a DunaDOCK közölte azután, hogy kiderült: tárgyalásaik a CineFest vezetőségével zátonyra futottak.

A fesztivál ugyanis - mint a rendezők, producerek alkotta csoport közölte - idén "csak akkor" tudna helyet adni programjuknak, ha abban nem szerepel hazai roma témájú film. Ha mégis, akkor az érintett filmek címét, tartalmát és alkotóikat sem tüntethetik fel a hivatalos programban, és semmilyen nyilvános fórumon.

A fesztivállal tavaly amúgy sikerrel együttműködő DunaDOCK-osok - Böjte Ágnes és Groó Diana rendezők, Trencsényi Klára operatőr-rendező, valamint Ugrin Julianna producer - több külföldi alkotás mellett legalább két cigánytémájú filmet terveztek idén vetíteni: Schiffer Pál 1978-as klasszikus történetét, a Cséplő Gyurit, valamint egy új, már nemzetközi fesztiválokat is megjárt magyar dokumentumfilmet. A

CineFest-nek egyik sem kellett; a DunaDOCK közlése szerint olyannyira nem, hogy az elmúlt hét év óta hagyományossá vált, saját romatémájú workshopját sem tartaná meg a fesztivál. "Érthetetlen számunkra a CineFest vezetőségének indoklása, miszerint a filmfesztivál időpontja idén az önkormányzati választások elé esik, így a politikai konfliktusok elkerülése végett, és biztonsági okokból nem vállalnak semmilyen magyarországi roma témájú filmvetítést, sőt a szokásos roma programjukat sem tartják meg" - írták az alkotók.

Mindezzel szemben közös megegyezést emlegetett a CineFest, cáfolva, hogy teljesen lemondtak volna a "romatémáról". Sőt, saját alkotásokat kívánnak vetíteni, mégpedig öt portréfilmet sikeres miskolci romákról. A csoport lépésére adott gyors válasz azonban inkább tűnik botránytól tartó pánikreakciónak, mintsem érdemi indoklásnak: miért is nem kértek a DOCK-osok által hozott alkotásokból.

Arra ugyanis, hogy pontosan milyen filmeket vetítenének, egyelőre nem tudott lapunknak felelni Bíró Tibor fesztiváligazgató. A végső program ugyanis még "nem nyilvános", ígérete szerint augusztus 16-án publikálják majd. "Mivel a fesztiválon csaknem 150 film bemutatója lesz, a végső program kialakítása jelenleg folyamatban van" - tette hozzá Bíró, aki azonban nem reagált a politikai cenzúrára utaló beszámolókra.

Az igazgató szerint az alkotókkal közel két hónapja beszéltek, a program kezdeti stádiumában, a Roma-Kép (hagyományos workshopjuk) idei folytatásáról pedig csak később döntöttek. Arra azonban nem tudott választ adni, miért állíthatta a DunaDOCK rájuk hivatkozva, hogy "semmilyen magyarországi roma témájú filmvetítést" nem vállalnak.

"Úgy érzem, nem mi teremtettük ezt a helyzetet, de nem is tehetjük meg, hogy erről nem beszélünk. Nem mondhatjuk azt, hogy idén azért nem vagyunk jelen, mert épp nem érünk rá" - mondta lapunknak Groó Diana. A CineFest lépése azért is csalódás számukra, mert tavaly a DunaDOCK nagy sikerrel volt jelen a miskolci mustrán, neves lengyel, francia és holland filmes vendégek megnyerésével járult hozzá az évtizedes fesztivál hírnevének öregbítéséhez.

"Nem gondoljuk, hogy vádaskodnánk, egy olyan döntést hoztak a CineFestnél, ami az ő felelősségük. Mert ez picivel keményebb helyzet annál, minthogy egy film nem kap termet" - tette hozzá a filmrendező, aki arról is beszámolt, hogy sokan őket kezdték el az interneten támadni azzal, hogy tönkretették a fesztivált. Groó lapunknak jelezte: lesz helyszínük, még ha maguk szerzik is és nem egy fesztivál ajánlja fel. A novemberi Verzio Filmfesztiválon vélhetően biztosan.

Tüntetés a városháza előtt

Demonstrációt tartottak tegnap Miskolcon a polgármesteri hivatal előtt és azoknál a számozott utcáknál, ahol kedden kilakoltatásokat kezdett meg a helyi fideszes önkormányzat. Dancs Mihály, a Roma Polgárjogi Mozgalom megyei elnöke lapunkat arról tájékoztatta, hogy az önkormányzat előtt sátortábort vertek, egy hétig biztosan maradnak, de készek maradni addig, míg békés megoldás nem születik.

A Roma Sajtóközpont (RSK) írta meg, hogy a diósgyőri stadion tervezett parkolója miatt kell felszámolni a főleg cigányok lakta számozott utcákat. A városvezetés azonban közbiztonsági okokra hivatkozott, valamint arra, hogy tömeges tartozásokat halmoztak fel az ott élők, miközben az RSK szerint a legmagasabb ismert tartozás is mindössze 50 ezer forint.

A kiköltöztetések Dancs elmondása szerint tegnap nem folytatódtak, de nem tudni, mi lesz; a jogvédő úgy tudja, az önkormányzat már ingatlankezelőt bízott meg a tartozó lakók megkeresésével, van, akinek másfél milliót ajánlanak fel, hogy másutt kezdjen új életet.

A Fidesz mindezt azzal kommentálta, hogy Miskolcon működik a jogrend és a jogállam, a kilakoltatások épp ezt bizonyítják. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda azonban panaszt tett az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál, az intézkedések ugyanis nem csak uniós jogot, hanem az alkotmányt és az egyenlő bánásmódról szóló törvényt is sértik.