MSZP;ellenzék;megállapodás;önkormányzati választások;főpolgármester-jelölt;Falus Ferenc;

Az Együtt–PM, a DK és az MSZP is bízik a fővárosi megállapodásban FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Horváth Csaba félreállt

Lemondott csütörtökön Horváth Csaba a főpolgármester-jelöltségről. A szocialista politikus Facebook-oldalán jelentette be, hogy támogatja Falus Ferencet, aki így Tarlós István baloldali kihívója lehet. De Falus csak akkor lesz közös jelölt, ha az MSZP fővárosi küldöttértekezlete pénteken megszavazza azt a választási megállapodás-tervezetet, amelyet kedden még sok budapesti szocialista elutasított. Mivel a budapesti választási együttműködésről csomagban állapodtak meg a pártok, így azon nem lehet változtatni - ezt többször is elmondta Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke. Ám forrásaink szerint az MSZP legalább három kerületben meg akarja torpedózni az egyezséget.

Pénteken dönt a baloldali pártok szerdán nyilvánosságra hozott választási megállapodás-tervezetéről az MSZP budapesti küldöttértekezlete. A javaslat a fővárosi szocialisták keddi párttanácsán nem kapott egyhangú támogatást, így arról a küldöttértekezletnek kell a végső szót kimondani. A keddi éjszakába nyúló vita végén 15 igen mellett 8-an nemmel szavaztak, 3-an tartózkodtak. Lapunk úgy tudja, hogy főleg azok a kerületek utasították el a koordinált indulást, ahol ezt szem előtt tartva kellene a mandátumokért küzdeniük a szocialistáknak októberben. Horváth Csaba, az MSZP hivatalos főpolgármester-jelöltje a vitában bejelentette, ha a kerületek többsége elfogadja a megállapodást, ő visszalép Falus Ferenc javára.

Horváth Csaba már korábban is azt mondta, adott esetben kész visszalépni, amit csütörtökön kora délután meg is tett, így ő már nem lesz a megállapodás akadálya. Facebook-oldalán tudatta, hogy számára Budapest a legfontosabb, és bár a Fidesz leváltására a teljes összefogást tartotta volna a legalkalmasabbnak, reméli, hogy a koordinált indulás olyan kompromisszum, ami esélyt teremt a győzelemre. Közölte, hogy minden segítséget megad Falusnak, aki az Együtt-PM színeiben lehet a baloldal közös jelöltje.

Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos azonban csak akkor lesz az MSZP, az Együtt-PM, illetve a Demokratikus Koalíció (DK) közös főpolgármester-jelöltje, ha pénteken a budapesti szocialisták elfogadják a megállapodás-tervezetet. Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke már többször elmondta, hogy a fővárosi választási együttműködésről csomagban állapodtak meg a pártok, így azon nem lehet változtatni. Ha a megállapodás ellenére egyes kerületekben mégis lesznek baloldali ellenjelöltek, akkor arra majd reagálni fognak, de bíznak benne, hogy mindenki betartja az egyezséget.

Csakhogy több kerületi szocialista szervezet lázad a javaslat ellen. Lapunk úgy értesült, hogy Óbudán, Kőbányán, valamint Zuglóban és a Belvárosban továbbra sem hajlandók a központi akart szerint cselekedni. Somlyódy Csaba lapunkkal azt közölte, továbbra is magát tekinti az MSZP polgármester-jelöltjének a X. kerületben. Forrásaink szerint Óbudán sem akarják a csomag rájuk vonatkozó részét elfogadni, vagyis, hogy a szocialisták már megválasztott jelöltje helyett az Együtt-PM politikusa induljon októberben. Zuglóban és a XIII. kerületben sem akarják elfogadni az ajánlatot. A zuglóiak és az angyalföldiek ugyanis több képviselő-jelölti helyet szeretnének. Az V. kerületben elszántak a szocialisták; szerdai taggyűlésükön arról határoztak, hogy nem állnak be a megállapodás szerinti polgármester-jelölt, Juhász Péter, az Együtt társelnöke mögé, hanem kitartanak Steiner Pál mellett és a kerület küldöttei a pénteki értekezleten ennek szellemében fognak szavazni. Steiner lapunknak kijelentette, ha megváltozik a tárgyalási pozíció és minden körzetben közös baloldali jelölt lesz, illetve közös lista, amivel az MSZP bekerülhet a kerületi képviselő-testületbe, akkor később elgondolkoznak a terv végrehajtásán. Miután a párt alapszabálya szerint a polgármester-, valamint az önkormányzati képviselőjelöltekről a helyi szervezetek döntenek, a kerületeket a fővárosi vezetés, de még a küldöttértekezlet sem kényszerítheti arra, hogy a döntésüket megmásítsák.

Szocialista politikusok szerint a pénteki budapesti tanácskozáson bármi megtörténhet. Az is, hogy a lázadó kerületekkel nem törődve jóváhagyják a fővárosi megállapodást, majd utólag megpróbálják jobb belátásra bírni a renitenseket. Akár egy új ajánlattal. Az MSZP budapesti vezetői számára ugyanis az a fontos, hogy ne legyen balhé, ami tovább gyengítheti a pártot. Lapunkat arról tájékoztatták, hogy a megállapodás-tervezettel nagyon elégedett a DK, valamint a közös főpolgármester-jelöltet állító Együtt-PM sem szeretné, ha meghiúsulna a megállapodás, ezért ha kell, a kulisszák mögött hajlandóak a már elfogadott tervezeten is változtatni.

                                            PC: legalább 13 kerület kell
A legrosszabb esetben hét kerületet, jobb esetben 11-et, de akár 13-at is megnyerhet Budapesten az MSZP, a DK és az Együtt-PM alkotta szövetség, ha a tavaszi választások eredményeiből következtetünk az október 12-i voksolás kimenetelére - derül ki a Political Capital (PC) legfrissebb elemzéséből. Az ellenzék esélyeit latolgató László Róbert szerint a baloldalon esélyesnek tartott kerületek mellett Ferencvárosban Gegesy Ferenc volt polgármesternek akkor is van esélye, ha az idei két választáson az ellenzéki összefogás pártjai nem tudták legyőzni a Fideszt. A szocialisták a PC szerint nem véletlenül ambicionálták, hogy a XVIII. kerületben a párt egyik helyi prominensét, Szaniszló Sándort indíthassák. Ez azt jelzi, hogy győzelemre esélyesnek tartják a kerületet. A Belvárost, Újbudát és Rákosmentét (XVII. kerület) azonban a "csoda esetén nyerhető" kategóriába sorolta. A PC szerint figyelmeztető jel, hogy "míg áprilisban 7, májusban már csak 2 kerületben tudták megelőzni a Fideszt", ami a mozgósítási képességgel függ össze, tehát kérdés, hogy a mostani megállapodást mennyire tudják elfogadtatni a pártok a választóikkal, és mennyire tudják elhitetni velük októberben, hogy van tétje a voksolásnak. Ahhoz, hogy a fővárosi közgyűlésben átvegye a vezetést a baloldal legalább 13 kerületben kell nyerni és a kompenzációs listáról 3 vagy 4 mandátumot szerezni.



Orosz Lajos, Miskolc volt MSZP-s alpolgármestere halt meg abban a közlekedési balesetben, amely a 3-as út Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szakaszán, Szikszó és a felsőzsolcai körforgalom között történt csütörtökön - közölte az MSZP miskolci szervezete.