Van abban valami nyomasztó, ha abból, akit viszonylag jól ismertünk, díj lesz. Hiszen ez azt jelenti, hogy az illető meghalt. És Gyémánt Krisztina igen hamar halt meg, 42 évesen végzett vele a gyilkos kór. Egy nagy szerelem közben. Aki látta a férjét, Gyémánt Lászlót - egyáltalán nem ez volt az első házassága -, és Krisztinát együtt, ehhez fogható szerelmet kívánt magának.
A 34 éves korkülönbség miatt pedig kevesen hittek ebben. De tény, ami tény, 22 esztendőt éltek úgy, hogy egyetlen napot sem voltak külön. Rendszerint a boltba, a postára is közösen mentek. Ha valaki vendégségbe hívta az egyiküket, az azt jelentette, hogy a másikat is hívta. Tényleg olyan volt ez, mint a mesében. Krisztina, aki maga is festett, modellt ült Gyémántnak, és ettől kezdve elválaszthatatlanok voltak.
Az amúgy egészségügyi főiskolát végzett lány tovább képezte magát művészeti menedzser szakon, hogy mindenben a férje társa, segítője lehessen. Hozzáértően dokumentált, mesterien kezelte a számítógépet, ügyeket intézett, felkészülten tárgyalt, és istenien, művészi fokon főzött. Csúcséttermeket meghazudtoló minőségben és határtalan fantáziával. Mivel könyvet írtam Gyémántról, gyakran megfordultam náluk, így nem ritkán ültem az asztaluknál.
Látszott, hogy Krisztina egyáltalán nem háttérszemélyzet, nem tűnik el a férje mögött, nagyon is megvan a maga markáns véleménye, és ezt fennen hangoztatja is. Jó és szellemes társalgó volt, de, ha ehhez nem adódott kedve, morcos, durcás is tudott lenni. Érződött, hogy a két ember lényegében egy. Egymás nélkül nem léteznek. Persze arra szövögettek kényszerű terveket, mi lesz, ha Laci meghal, hogyan létezik akkor majd tovább Krisztina.
És párját egy időre le is gyűrte a kór, komoly szívműtétje volt. Egy drámai önarcképen meztelen, némiképp összeaszott felsőtesttel festette le magát, rútul vaskos heggel a mellkasán, kiábrándult arccal. De a szerelem ettől még megmaradt.
Még volt egy nagy, közös, boldog amerikai útjuk. Előtte már vacakolt Krisztina tüdeje. Elmentek orvoshoz. Ráadásul baráthoz. Azt mondta, nyugodtan útnak indulhatnak. Nem lett volna szabad. Mire megjöttek már nagy volt a baj.
Krisztina 2011. februárjában halt meg. Szándékosan jóval korábban mentünk ki a temetésre, hogy istápoljuk Lacit. Ő a rettentő hidegben ott állt a nyitott koporsó mellett, és simogatta Krisztinát, simogatta és simogatta. Több mint egy óra hosszat, amíg a szertartás el nem kezdődött, egyetlenegyszer nem nézett fel. Ők voltak csak ott ketten egymásnak. Ilyen szépet, és ugyanakkor dermesztőt színpadon se nagyon láttam.
Ezután hosszú-hosszú ideig Gyémánt csak és kizárólag Krisztinát tudta festeni, bőven meglenne belőle egy jókora kiállításra való, de egyelőre nem akarja közszemlére tenni, túlzottan intim dolognak gondolja. A nagy társ, a jelentős múzsa emlékére alapították a Krisztina-díjat, olyanoknak, akiknek élete hasonló odaadással kapcsolódik fontos alkotókéhoz.
Először Fehér László festőművész felesége, Geisler Edit kapta, aztán Haraszty István szobrász felesége, Haraszty Éva, tavaly pedig Örkény István özvegye, Radnóti Zsuzsa. Idén Juhász Ferenc költő feleségét, Dr. Kilián Katalint érte a megtiszteltetés. A Társalgó Galériából, ahol a díjat Gyémánt adta át, sokan kiszorultak, akkora volt a tömeg. Gyémánt erre az alkalomra meghitt képet festett a 36 éve együtt élő házaspárról. És Krisztináról is bemutatott egy festményt.
Krisztináról sok szó esett ezen az estén. Ungvári Tamás író például a következőket mondta róla a Népszavának. "Ennek a gyönyörű, fiatal nőnek muszáj volt rádöbbennie arra, hogy be fogja áldozni a művészi ambícióit, mindent be fog áldozni azért, hogy Gyémánt jó festő legyen, mert ők úgy találtak egymásra, ahogy a villamosáramok, hogy fényt fejlesszenek.
Én ilyen csodaszerelmet alig láttam. Végig csináltam Laci barátommal a műtéteket, Krisztina az első operáció és a kemo után, parókával is olyan gyönyörű volt, amilyen szépet csak el lehet képzelni." Fehér László Kossuth-díjas festőművész így emlékezik. "Krisztina olyan szerényen tudott Laci mellett jelen lenni, mint egy igazi múzsa. Minden cselekedete azt szolgálta, hogy Laci ki tudjon teljesedni.
Szinte valamennyi percében ezért élt. Ha van egy ilyen stabil háttér a művész mögött, annak sok pozitív eredménye lehet. A valódi múzsák igen erőteljesen hozzájárulnak a művész kiteljesedéséhez." Hernádi Judit színész, aki a barátnője volt, és a végstádiumban is ott volt mellette, a következőket mondta. " Jóban voltunk nagyon.
Kialakult a barátság, és egymást ide-oda meghívtuk. Krisztina fantasztikus lény volt. Amit például a konyhában csinált elképesztő volt, finom is volt és szép. Nagyon hálás vagyok az életnek, hogy ezekből ehettem. Mindenről volt véleménye, gyakran nagyon keményen fogalmazott, és általában igaza is volt."
Juhász Ferencné Dr. Kilián Katalin és Juhász Ferenc között is láthatóan változatlanul nagy a szerelem. Ők is viszonylag későn ismerték meg egymást, köztük is jelentős a korkülönbség. Katalin nem adta föl orvosi munkáját, de amikor a gyerekeik születtek, hét évet kihagyott. Már amikor érettségizett, az Arany Jánosról szóló írásbelit Juhász Ferenc idézettel kezdte.
Csak 1978. március 15-én találkoztak először. Ferenc még aznap megkérte a kezét. Augusztus 16-án, a költő születésnapján már össze is házasodtak. Megint fölöttébb jó helyre került a Krisztina-díj.