Az Egyesült Államok bejelentette, hogy további 130 katonai tanácsadót küldenek Irak északi részére, a kurd területekre, korábban már több mint 700 amerikai katona Irakba küldését hagyták jóvá, az amerikai diplomáciai képviseletek védelmére.
Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter közölte, hogy a tengerészgyalogosok és a különleges erők a humanitárius helyzetet mérik fel, nem vesznek részt harcokban. Folytatódnak ugyanakkor az amerikai légicsapások az Iszlám Állam (IS) dzsihadistái ellen. Amerikai lapjelentések szerint nagyobb szabású amerikai mentőakció előkészítése kezdődhetett meg Irakban.
Bár az Európai Unió tagállamai között továbbra is viták folynak, nyújtsanak-e katonai segítséget Iraknak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Catherine Ashton bejelentette, az uniós nagykövetek keddi rendkívüli ülésén jóváhagyták, hogy a tagállamok egyénileg szállíthatnak fegyvert az Iszlám Állam előretörését megállítani próbáló kurd erőknek.
Üdvözölte Ashton a tagállamok humanitárius segítségnyújtását a Szindzsár hegyen rekedt menekültek kimenekítésére. Az unió külügyi vezetője a koordináció erősítését sürgette az EU és az ENSZ humanitárius szervezetei között. Ashton péntekre rendkívüli uniós külügyminiszteri tanácskozást hívott össze az iraki és az ukrán válság miatt.
Francois Hollande francia elnök tegnap közölte, Franciaország megkezdi a fegyverszállítást az iraki kurdoknak. Hollande jelezte, hogy a kurd vezetők kérését teljesítve kezdik meg a kurdok felfegyverzését, mivel úgy értékelik, a Kurdisztánban kialakult humanitárius válsághelyzet miatt erőteljesebb fellépésre van szükség. Párizs ehhez megkapta a bagdadi kormány jóváhagyását is. Washington már hétfőn bejelentette, hogy megkezdte a fegyverek szállítását a kurd pesmerga védőknek.
David Cameron vezetésével Londonban ülésezett a Cobra, a brit kormány válságstábja. A brit miniszterelnök félbeszakította szabadságát az iraki krízis miatt. Bár a brit kormányfőre nagy nyomás nehezedett, hogy kezdjenek katonai akciót az IS előrenyomulásának megakadályozására, Cameron csupán azt jelentette be, hogy a brit erők részt vesznek a menekültek kimenekítését célzó humanitárius műveletben.
Brit erők már harmadik fordulóban dobtak le élelmet az ezidi kisebbség tagjainak. Nagy-Britannia Chinook helikoptereket indított útnak Ciprus felé, egyelőre nem erősítették meg, hogy a helikopterek részt vesznek-e a szerveződő nemzetközi műveletben. Brit Tornado harci gépek felderítő repüléseket végeznek Irak felett.
Bagdadban öngyilkos merénylő robbantotta fel magát az iraki elnök által kinevezett új kormányfő, Haider al-Abadi lakóhelye közelében, egy ellenőrzőpontnál. Arról nem érkezett jelentés, voltak-e áldozatok. Abadinak hétfőn kell megkezdenie a kormányalakítási tárgyalásokat egy szélesebb, minden politikai erőt bevonó kabinet összeállítását várják tőle.
Abadi előde, Nuri al-Maliki azonban nem hajlandó távozni, noha egyre inkább elszigetelődik. Washington Abadi mögött sorakozott fel, Teherán is az új kormányfőt biztosította támogatásáról, s Irakon belül is fogynak Maliki támogatói. Az ügyvezető miniszterelnök szerdán televíziós beszédben közölte, hogy az iraki legfelsőbb bíróság állásfoglalását kéri Abadi kinevezése ügyében. Maliki továbbra is úgy véli, esélyt kellett volna adni neki a kormányalakításra, s Abadi kinevezése alkotmánysértő.