A területi választási bizottságok tagjait, ilyen az FVB is, a helyi közgyűlés, vagyis jelen esetben a fővárosi közgyűlés választja meg. Ám Budapest főjegyzőjének - egyben a fővárosi választási iroda vezetőjének - tájékoztatása szerint Tarlós István főpolgármester ugyan nem zárkózott el a közgyűlés összehívása elől, de jelezte, ebben a hónapban a testület határozatképessége a szabadságok miatt nem biztosítható. Ezért a főjegyző az NVB-hez fordult, bízzon meg egy tagot. Erre a választási eljárási törvény szerint akkor van lehetőség, ha határidőig, azaz a választás előtti 42. napig (augusztus 31-ig) a közgyűlés nem választott tago(ka)t.
Ám az NVB még hétfőn elutasította Sárádi Kálmánné főjegyző megkeresését és nem bízott meg új tagot. Indoklásuk szerint az NVB-nek akkor van kivételesen lehetősége a közgyűlés helyett megválasztani az alsóbb szintű bizottság tagját, ha azt a közgyűlés elmulasztotta. A közgyűlési döntés feltétele az arra irányuló főjegyzői indítvány. Patyi András NVB-elnök jelezte, hogy a főjegyző a bizottsághoz benyújtott iratok szerint a közgyűlés összehívatására és a tag megválasztására indítványt nem tett, így a közgyűlésnek lehetősége sem volt, hogy gyakorolja a törvényben biztosított hatáskörét.
Megkerestük az ügyben a főpolgármestert, hogy az NVB döntése után nem kívánja-e összehívni a fővárosi közgyűlést, ám Szűcs-Somlyó Mária kommunikációs igazgató közlése szerint ebben az ügyben a főpolgármester nem kíván nyilatkozni. Ugyancsak megkerestük Sárádi Kálmánné főjegyző irodáját, ahol visszahívást ígértek, ami lapzártánkig nem történt meg.
Tóth Zoltán választási szakértő szerint nyílt törvénysértés történt, mivel a választási bizottsági tagokat kötelező megválasztani. Mint mondta, külön kell választani egymástól azt az esetet, amikor egy közgyűlésnek megvan a lehetősége a bizottsági tagok megválasztására, semmi nem akadályozza őket és azt, amikor vis maior történt: például nincs közgyűlés, vagy annak tagjai ténylegesen akadályoztatva vannak, például árvíz, valamilyen természeti csapás, vagy akár áramszünet miatt.
Utóbbira, emlékeztetett rá, a korábbi években is volt már példa. Ám Tóth nem tud olyan esetről, mint az FVB-é, amikor a közgyűlés azért nem ül össze, mert tagjai szabadságon vannak. Szerinte a hatáskör gyakorlása jogállamban nemcsak jog, hanem kötelesség is, vagyis először össze kell hívni a fővárosi közgyűlést, amelynek az FVB-tagokat meg kell választania. Ha ez nem történik meg időben, akkor lehet az NVB-hez fordulni, hogy bízzon meg tagokat.