lemondás;Bagdad;Irak;kormányfő;Máliki;

2014-08-16 07:37:00

Vezércsere Bagdadban

Lemondott az iraki válságkezelés egyik legfőbb akadályának tartott Núri al-Máliki iraki kormányfő, átadva helyét egykori helyettesének, Haider al-Abadinak. A nemzetközi közösség Abadi személyétől a belső egység megteremtését reméli. Az európai uniós külügyminiszterek egyöntetűen megszavazták a kurdok felfegyverzését, az ENSZ Biztonsági Tanácsa is napirendre tűzte a kérdést. 

Fuád Maszúm iraki államfő hétfőn adott kormányalakítási megbízást a parlament volt alelnökének, Haider al-Abadinak, de a hivatalban lévő Núri el-Máliki törvénytelennek minősítette ezt a kinevezést, ragaszkodott tisztségéhez, állította, hogy a parlamenti többséget adó síita párt vezetőjeként az ő feladata a kormány megreformálása. Tegnap azonban televíziós nyilatkozatban jelentette be lemondását. Nyilvánosan elismerte, hogy már nem ő a miniszterelnök. A bejelentés pillanatában mellette állt utóda és párttársa, közeli munkatársa és barátja, Haider al-Abadi, akit ezúttal támogatásáról biztosított a búcsúzó miniszterelnök.

A nemzetközi közösség üdvözölte Máliki döntését, abban reménykedve, hogy távozásával lehetővé válik az iraki politikai válság megoldása, ami az egyik legfontosabb feltétele az iszlamista terrorfenyegetettség felszámolásának. Abadinak egy hónapon belül kell nemzeti egységkormányt alakítania. Maga Máliki is úgy nyilatkozott, hogy az új kormánytól azt várja el, hogy enyhítsen a belpolitikai feszültségen, és segítse a küzdelmet az egyre komolyabb terrorfenyegetettség ellen, amelyet az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szunnita szervezet előrenyomulása jelent az ország északi részében. A 2006-tól hivatalban lévő síita Málikit az iraki szunnita közösség azzal vádolta, hogy negatívan megkülönbözteti őket, Abadi személyét viszont elfogadják.

Az iraki válság és humanitárius katasztrófa, az Iszlám Állam elrettentő terrorcselekményei miatt az Európai Unió külügyminiszterei tegnap rendkívüli ülést tartottak Brüsszelben, tegnap este (európai idő szerint éjszaka) az ENSZ BT is napirendre tűzte a kérdést. ENSZ-becslések szerint már 1,2 millió iraki kényszerült otthona elhagyására, főképp keresztények, a Szindzsár hegyre menekült jazidik helyzete katasztrofális, a világszervezet besorolása szerint hármas sürgősségi szintű humanitárius válság alakult ki.

Az EU külügyminisztereinek azonnali ülését Laurent Fabius francia külügyminiszter hívta össze, aki egyúttal bírálta az uniót, amiért nem reagál kellő gyorsasággal és súllyal az iraki helyzetre. Az uniós diplomaták tegnap egyöntetűen szavazták meg az IÁ dzsihádistái ellen harcoló kurd közösség felfegyverzését. Franciaország és az Egyesült Államok már a tegnapi közös uniós döntés előtt megkezdte a fegyverszállításokat a kurdoknak.

                                                      Abadi, az utód
Haidar al-Abadi Irak új miniszterelnöke nem ismeretlenként került a bagdadi végrehajtó hatalom élére. Az 1952-ben született síita politikus a lemondott Nuri el-Maliki barátjának számított, jelenlegi kinevezése előtt a parlament alelnöki tisztségét töltötte be. Sok más mai iraki politikushoz hasonlóan Abadi is hosszú ideig, Szaddam Husszein kormányzása idején emigrációban élt, főképp Nagy Britanniában, ahol 1981-ben doktorált a manchesteri egyetemen. Végzettsége szerint villamosmérnök.
Szaddam Husszein megbuktatása után tér vissza Irakba és jelenik meg a politikai életben a Dawa párt tagjaként, amelynek elnöke épp a lemondott Maliki. Hivatalos életrajza szerint Szaddam diktatúrája idején két testvérét végezték ki a Dawa párttagság miatt.
2006-ban nyert parlamenti mandátumot, azóta vezette a törvényhozás pénzügyi, illetve gazdasági-beruházási bizottságát is, volt miniszterelnöki tanácsadó és tájékoztatási miniszter is.
Integratív, nyitott személyiségként tartják számon.