ellenzék;főváros;önkormányzati választások;főpolgármester-jelölt;Falus Ferenc;

2014-08-15 21:32:00

Falus rajthoz állt

Hivatalosan is megkezdődött a Fidesz hatalmának megtörése - közölte bemutatkozásként a baloldal főpolgármester-jelöltje. Falus Ferenc felkészült arra, hogy megbuktassa Tarlós István főpolgármestert, és kijelentette, évek óta arra a posztra készül, amelynek elnyerésére most reális esélyt lát. Az MSZP, az Együtt-PM és a DK elsimította korábbi konfliktusait, s noha az összefogás nem teljes, a budapesti koordinált indulás sikerességében bízva vágnak neki a kampánynak.

Megállapodtak a baloldali ellenzéki pártok, s noha az eredetileg tervezettnél kevesebb, 16 helyett csak 14 közös polgármester-jelöltet indítanak Budapesten az október 12-i önkormányzati választáson, ám a koordinált indulásról szóló egyezséget sikerként értékelték. Az Együtt-PM, a DK és az MSZP közösen jelentette be: lezárult a hetek óta tartó huzavona, Falus Ferenc főpolgármester-jelölt mellett 14 budapesti kerületben közösen támogatnak polgármester-jelölteket és önkormányzati képviselőjelölteket. A három szervezet vezető politikusai a megállapodást nem az eseményen írtak alá, de megnevezték a közösen támogatott polgármester-jelölteket.

Molnár Csaba szerint a megállapodás alkalmas arra, hogy leváltsák Tarlós István főpolgármestert és a kerületi fideszes polgármestereket. A DK ügyvezető alelnöke közölte: az elmúlt hetek folyamatait a sajtó gyakran "castingnak" és "bohózatnak" nevezte, miközben ez nem volt más, mint egy nehéz tanulási folyamat. A baloldal ugyanis korábban nem volt olyan helyzetben, hogy három egyenrangú, közel azonos támogatottságú pártnak kell megállapodnia. "Budapesten nem az esélytelenek nyugalmával, hanem az esélyesek magabiztosságával" állnak ki, és ennek eredményeként Falus Ferenc remélhetőleg főpolgármester lesz, több mint egy tucat kerületben pedig az ellenzéki jelöltekből lesznek a polgármesterek.

A közös polgármesterjelöltek

- III. kerület, Béres András (Együtt-PM)
- IV. kerület, Trippon Norbert (MSZP)
- V. kerület, Juhász Péter (Együtt-PM)
- VI. kerület, Kiss Róbert (Együtt-PM)
- VII. kerület, Farkas Ferenc (DK)
- IX. kerület, Gegesy Ferenc (Együtt-PM)
- X. kerület, Élő Norbert (DK)
- XIV. kerület, Karácsony Gergely (Együtt-PM)
- XV. kerület, Hajdu László (DK)
- XVII. kerület, Gy. Németh Erzsébet (DK)
- XVIII. kerület, Szaniszló Sándor (MSZP)
- XIX. kerület, Gajda Péter (MSZP)
- XX. kerület, Szabados Ákos (MSZP)
- XXI. kerület, Horvát Gyula (DK)
- XI. kerület, Molnár Gyula (MSZP)*
* Csak az MSZP és a DK támogatja, de az Együtt-PM nem indít ellene senkit

"A győzelemre kötöttünk megállapodást a főpolgármesteri versenyben és sok-sok budapesti kerületben" - ezt Szigetvári Viktor mondta. Az Együtt-PM társelnöke fontosnak tartotta, hogy szemben a Fidesszel, Falusnak van programja, ráadásul a volt országos tisztifőorvos kész a vitára és a következő hetekben megmutatja: alkalmas arra, hogy olyan fővárost vezessen, ahol több lesz a balközép polgármester. Kunhalmi Ágnes arról beszélt, kemény kompromisszumok által teremtették meg a Fidesz leválthatóságának reményét. Az MSZP budapesti elnöke kiemelte, április 6-án több baloldali voks született, mint ahányat a Fideszre leadtak, mert "a főváros le akarja váltani a jelenlegi hatalmat".

Falus Ferenc szerint hivatalosan is megkezdődött a Fidesz hatalmának megtörése. Kijelentette, felkészült arra, hogy megbuktassák Tarlóst, s azért dolgozik majd, hogy az emberek egy egészségesebb, boldogabb, sokszínűbb városban élhessenek. Véget vetnek annak a korszaknak, amikor a budapestiek megkérdezése nélkül döntenek az életüket meghatározó kérdésekben, lezárják a "csiricsáré" presztízsberuházások korszakát és visszaadják a budapestieknek a jogot, hogy maguk határozzanak a város sorsáról és a helyiek által megtermelt pénz felhasználásáról. Falus a következő hetekben találkozni fog minden kerületi polgármester-jelölttel, akikkel egyezteti programját, melyet a napokban a velemenyszabadsag.hu portálon tesz közzé. Kiemelte, "szabad, élhető Budapestet akarok, ahol mindenki, minden értelemben fellélegezhet". Egyértelművé tette: alkalmasnak és felkészültnek érzi magát a poszt betöltésére; "évek óta erre készülök" - fogalmazott.

Egyáltalán nem lesz mocskolódó a kampány, legalábbis én és mi biztosan nem fogunk mocskolódni - mondta már lapunknak Falus Ferenc. Az aktív, izgalmas kampányra készülő főpolgármester-jelölt készen áll arra, hogy vitázzon Tarlós Istvánnal, sőt, kiemelte: bármilyen vitán hajlandó részt venni, amelyet a jelenlegi főpolgármester vállal. Kérdésünkre, hogy nyilvános vitára hívja-e ki Tarlóst, azt mondta: vannak olyan budapesti ügyek, amelyeket nyilvánosan kell megvitatni a városvezetői posztra pályázó jelölteknek, de négyszemközt is szívesen tárgyal a főpolgármesterrel; kíváncsi a véleményére. Sőt, Falus abban is reménykedik, hogy ha ő nyer október 12-én, akkor Tarlós észrevételeire is számíthat a jövőben.

                                           Indulhat a nyilvántartásba vétel
A fővárosi közgyűlés helyett a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) bízta meg tegnapi ülésén a fővárosi választási bizottság (FVB) új tagját, így a testület újra működőképes lett, és nyilvántartásba vehet jelölőszervezeteket. Megírtuk, csak egyetlen területi választási bizottság nem működött az országban, a fővárosi, mert tagjainak száma a törvényben előírt három alá csökkent. Emiatt nem lehet nyilvántartásba venni a fővárosi kompenzációs listákat és a főpolgármester-jelölteket. A bizottsági tago(ka)t a fővárosi közgyűlés választhatná meg, de Tarlós István, arra hivatkozva, hogy a nyári szabadságok miatt nem lenne határozatképes, nem hívta össze a testületet. A budapesti főjegyző ezért már korábban az NVB-hez fordult, hogy közgyűlési döntés híján bízzon meg tagot. Ám ezt az NVB hétfői ülésén elutasította.

                            A Fidesz kényszerítette ki a koordinált indulást

Természetesen mindenütt megvannak a jelöltjeink, a következő napokban be is mutatjuk őket - mondta lapunknak Szigetvári Viktor arra a kérdésre, tudják-e már, hogy ahol mégsem közösen indulnak a másik két párttal, ott kit jelölnek. Az Együtt-PM társelnöke szerint nem zavarhatja meg a tegnap hivatalossá vált megállapodást az, hogy bizonyos kerületekben egymással is versenyezni kell. Emlékeztetett: a Fidesz szabta rendszer kényszerítette koordinált indulásra őket, a legfontosabb céljuk pedig az, hogy egy 2010-hez képest erősebb a baloldal legyen jelen Budapesten. A XIII. kerületben nem született megállapodás a helyi MSZP szervezettel, ezért az angyalföldi egyéni kerületekben a DK és az Együtt-PM közösen állít egyéni jelölteket. Az Együtt-PM továbbra is fontolgatja, hogy a XIII. kerületben saját jelöltet állítson a szocialista Tóth József ellen. A XI. kerület szocialista polgármester-jelöltjét, Molnár Gyulát a DK támogatja, az Együtt-PM nem, de abban megállapodtak, hogy nem indítanak ellene senkit, az Együtt-PM ugyanakkor minden újbudai választókerületben indít képviselőjelölteket.