Oroszország;segély;Ukrajna;vöröskereszt;

2014-08-17 12:53:00

Megvan a megállapodás, mehet a segély Kelet-Ukrajnába

Orosz híradások szerint a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága által szállított 260 teherautónyi orosz rakományt humanitárius segélyként fogadta el Kijev, az erről szóló rendeletet szombaton este alá is írta Ljudmila Gyenyiszova ukrán szociálpolitikai miniszter. Kezdetben más hírforrások nem számoltak be előrelépésről az orosz humanitárius segély ügyében, csak arról hogy a rakomány egyelőre még a határnál vesztegel és az ukrán határőrség vizsgálja, valóban humanitárius-e annak tartalma, de ma az az ukrán kormány is közzétette a megállapodás hírét.

A nehezen formálódó megállapodás szerint Ukrajnába a Vöröskereszt képviselői szállítják el a az orosz segélyt a donyecki ellenőrzőponton keresztül. Az oroszok szerint az ukrán Szociálpolitikai Minisztérium augusztus 16-án, szombaton megkapta a rakomány tartalmát részletező levelet az oroszországi, a fehérorosz és a moldovai Vöröskereszt regionális delegációjának vezetője, Pascal Kutt aláírásával. A levél szerint 12 féle áruból áll a rakomány, amelynek súlya 1856,3 kg, ami megfelel a Moszkva által bejelentett súlynak.

Az ukrán hatóság szombaton azért nem kezdte meg a rakomány átvizsgálását, mert a Nemzetközi Vöröskereszt részéről várták a szükséges dokumentumokat. A szervezet ugyanis már korábban kapott egy jegyzéket az oroszoktól a rakomány tartalmáról, de azt nem tartotta kielégítőnek és tételes listát kért az általános jegyzék helyett. Ez Moszkva szombaton átadta és nyilvánosságra is hozta. Az orosz rakomány mindenekelőtt palackos ivóvizet, hús- és tejkonzerveket, napelemes világítóeszközöket, áramfejlesztő berendezéseket és hálózsákokat tartalmaz.

Az ukrán segélyszállítmány, amelyről az orosz küldemény feltartóztatás után döntöttek Kijevben, eközben megérkezett a régióba. A Harkivból küldött ukrán segélyszállítmányt szombaton már le is pakolták Donyeck megyében. Az ukrán segély kisebb, mint az orosz, Harkivból 71, Moszkvából 260 teherautót indítottak útnak. A térségnek égető szüksége van a támogatásra, a humanitárius helyzet egyre romlik, az ukrán hadsereg pedig egyre hevesebb tüzérségi támadások alá vonta Donyeck és Luhanszk térségét, az ellenállás felszámolását remélve a nagyerejű támadástól. A harcok erősödését jelzi, hogy az ENSZ adatai szerint az utóbbi két hétben megduplázódott a halálos áldozatok száma, már meghaladta a 2100-t is. Luhanszkban és Donyeckben tönkrement az infrastruktúra, akadozik az áramszolgáltatás és ivóvíz biztosítása is, élelmiszer és gyógyszerhiány lépett fel.

A kelet-ukrajnai harcok és a szeparatista lázadók orosz háttértámogatása egyre komolyabb gondot okoz a nemzetközi diplomáciának. Hét végén több vezető, köztük Angela Merkel német kancellár, Joe Biden amerikai alelnök és Francois Hollande francia államfő is felszólította Oroszországot Ukrajna területi integritásának tiszteletben tartására, a fegyver utánpótlás felfüggesztésére és az orosz csapatok kivonására a határövezetből, ugyanakkor Kijevtől is önmérsékletet kértek az egyre hevesebb hadművelet miatt. Politikai párbeszédet sürgettek, amelynek egyik állomásaként ma Berlinben tárgyal az ukrán, az orosz, német és francia külügyminiszter.