Műsormagazin;sérülések;ejtőernyőzés;extrém sportok;Generali Biztosító;Amerikai Ortopéd Sebészek Szövetsége;

2014-08-18 07:54:00

Bevállalósak vagyunk?

Sokak számára a nyaralás aktív pihenéssel telik, az extrém sportok pedig tökéletes választást jelentenek, hiszen a teljesítőképességünk határait feszegető tevékenységek sok izgalmat jelentenek. A nem megfelelő fizikumnak vagy egy rossz mozdulatnak eredményeként azonban akár komolyabb sérülést is szerezhetünk. 

Az utóbbi években az extrém sportok mind nagyobb népszerűségnek örvendenek hazánkban, és a nyári hónapokban különösen kedvelt elfoglaltságnak számítanak. Bázisugrókról például rendszeresen kerülnek fel videók az internetes portálokra. Ezek a látványos felvételek sokakat motiválnak arra, hogy kipróbálják az ejtőernyőzés valamely formáját.

Kalandparkok
Ennél lényegesen veszélytelenebbek a kalandparkok. Magyarországon már 50-nél is több várja a látogatókat. Fatörzsekre szerelt izgalmas kötélpályák, lengőhidak, csúszdapályák, tanösvények, erdei labirintus, íjászat, ládaépítés, rodeó bika, paintball, quadpálya, légvárak, csúszdák, zorb - és sok más egyéb kalandra hívó játék szerepel kínálatukban. A különféle attrakciók próbára teszik a látogatókat fizikai kondícióját és merészségét is, de nem kell sportolónak lenni hozzá, hiszen ezek a kalandparkok teljesen biztonságosak, a védő- és biztonsági-felszereléseket az üzemeltetők biztosítják. 

A kockázatok azonban ezeknél a sportoknál különösen magasak lehetnek. A legtöbb extrém sportban a védő-, valamint a biztonsági felszerelések is fontos szerepet kapnak, sőt, szinte minden esetben elengedhetetlen kiegészítői a sportágaknak. Olykor azonban ezek ellenére is sérüléssel végződhet a kaland. Az extrém sportoknál nem jellemzőek a túlterheléses sérülések és apró ízületi rándulások, amikkel a hagyományos sportágak esetében találkozhatunk.

Ezekben az esetekben gyakoribbak a koponya- és nyaksérülések, illetve a szilánkos vagy akár nyílt csonttörések.

Az emberi test ilyenkor ugyanis szélsőséges hatásoknak van kitéve, ami főként akkor okozhat komoly problémát, ha az egyén fizikuma nem felel meg az adott sport elvárásainak, vagy akár csak egy kisebb hibát követ el a sportoló. Az extrém sportok azonban ennek ellenére vagy éppen ezért Magyarországon is egyre népszerűbbek.

Érdekesség, hogy a megkérdezettek 56 százaléka a gyermekének is megengedné, hogy kipróbáljon egy ilyen sportot, habár itt a hölgyek óvatosabbak voltak, hiszen kevesebb mint 50 százalékuk egyezne ebbe bele. Az óvatosság egyébként nem ok nélküli. Az Amerikai Ortopéd Sebészek Szövetsége 11 év adatait elemezte hét olyan extrém sport űzése során bekövetkezett sérülések kapcsán, amelyek a téli és nyári X Games-en, vagyis az extrém sportok "olimpiáján" népszerűek.

A fej- és nyaksérüléseket illetően a gördeszkázás, a snowboardozás, a síelés és a motokrossz végzett az első helyen, az egyik leggyakoribb probléma pedig az agyrázkódás volt, de a nyak- és koponyatörés is sokszor előfordult a regisztrált esetekben.
Az extrém sportok és a szórakoztató, ám veszélyes tevékenységek között sokszor nehéz meghúzni a határt.

Jó példa erre a bungee jumping is. A törvényi szabályozás a bungee jumpingot is a különösen veszélyes sportok között sorolja fel, itt leggyakrabban nyaksérülések, és kisebb-nagyobb húzódások szoktak előfordulni. Ugyanakkor a komolyabb balesetek a fokozott biztonsági intézkedések miatt ritkák.  Az állami társadalombiztosítás az extrémsportolás miatti sérüléseknél nem fedezi a kezelés bizonyos részeit. A Generali Biztosító éppen az ilyen esetekre kialakított Extrém Sportok baleset-biztosítását.

A veszélyes sportok :

barlangászat
bázisugrás
ejtőernyőzés
falmászás
nyílttengeri vitorlázás
hegymászás és sziklamászás
hőlégballonozás
jet-ski
vízisí
magashegyi expedíció
bungee jumping
műrepülés
paplanernyőzés
rally
auto-crash
sárkányrepülés
vadvízi evezés