Európai Unió;Irak;dzsihádisták;Iszlám Állam;moszuli gát;Maszúd Barzan;

2014-08-18 07:32:00

Harc a moszuli gátért

Szombat reggel óta folnyak a harcok a moszuli gát visszafoglalásáért. Kurd fegyveresek amerikai támogatással próbálják visszaszerezni a dzsihádistáktól Irak egyik legfontosabb stratégiai létesítményét. Berlin tegnap jelezte, a kurd önálló állam megteremtését célzó törekvéseket nem támogatja. 

Amerikai légi támogatás mellett indultak el szombaton reggel a kurd erők a moszuli gát visszafoglalására. Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihádistái augusztus 7-én megszerezték Irak legnagyobb gátját, amelynek stratégiai fontossága megkérdőjelezhetetlen, hiszen a régió víz- és áramszolgáltatását biztosítja. Esetleges felrobbantása tragikus következményekkel, mintegy félmillió ember halálával járna.

Az offenzívában a kurd erőknek amerikai légi támogatással sikerült ellenőrzésük alá vonni a gát keleti oldalát, az előrenyomulás folytatódik. Washington tegnap közölte, hogy az amerikai légierő kilenc támadást hajtott végre, drónokat is bevetett a gát közelében, jelentős károkat okozva a terroristák harci infrastruktúrájában.

Vasárnap a szíriai légierő is húsz légicsapást mért az IÁ szíriai állásaira, a dzsihádisták ugyanis kalifátusukat iraki és szíriai területen kiáltották ki. Az utóbbi két héten az iszlamisták egy szíriai kisebbség 700 tagját mészárolták le, többeket elhurcoltak. Az Európai Uniót is aggasztja az iraki biztonsági és humanitárius helyzet. Pénteken az uniós külügyminiszterek rendkívüli ülése közleményben ítélte el az IÁ támadásait.

Kötelező érvényű uniós szintű fellépésről nem döntöttek ugyan, de szabad kezet adtak a tagállamoknak arra vonatkozóan, hogy eleget tegyenek a kurdok kérésének, és fegyvereket küldjenek a pesmergáknak. Az utóbbi hetekben számos vallási kisebbség több tízezer tagját üldözték el lakhelyükről az IÁ harcosai, és az iraki kurd autonóm kurd tartomány ellen is harcot indítottak.

A törzsi-vallási feszültségek uralta Irakban mindeddig a kurd terület volt az egyetlen stabil pont. Maszúd Barzani kurd vezető jelezte, köszönik a német humanitárius segélyt, nincs szükségük külföldi csapatokra, ám modern fegyverekre igen, ahhoz, hogy vissza tudják verni a terroristák támadásait.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, miután szombaton Irakban tárgyalt és a kurd vezetéssel is találkozott, vasárnap egy interjúban jelezte: nem támogatja az önálló kurd állam megteremtését, mert annak létrehozása tovább gyengítené a közel-keleti térség stabilitását, ezért az Iszlám Állam ellen küzdő kurdok támogatása mellett Irak egységének megóvására is törekedni kell. Az iraki kurdok nem jelezték egyelőre ebben a konfliktusban az önálló állam iránti igényüket.