A vezetéken a próbaidőszakban napi 2 millió köbméter földgázt továbbítanak Ukrajnába. Az Eustream szlovák gázszállító vállalat korábban azt közölte, hogy ügyfelei 2019-ig lefoglalták a Vaján-Ungvár gázvezetéket.
Oroszország tavaly az ukrán gázszükséglet mintegy a felét adta. Idén június 16-án a Gazprom orosz gázipari vállalat leállította az energiahordozó eladását a szomszédos országnak részben azért, mert a korábban exportált földgáz árán nem tudtak megegyezni a felek, részben mert az uránok tetemes tartozást halmoztak fel a gázszállítóval szemben. Ukrajna most csupán saját termelésére, a tározók megcsapolására, illetve a Lengyelországból és Magyarországról visszairányított földgázra hagyatkozhat. Júliusban Ukrajna 221 millió köbméter gázt importált, 118 milliót Lengyelországból és 103 milliót Magyarországról, míg egy évvel korábban összesen kétmilliárd köbmétert tett ki az importált mennyiség.
Ukrajna tavalyi gázfogyasztása mintegy 50 milliárd köbméter volt. A kijevi kormány több intézkedést hozott a fogyasztás csökkentésére, miközben a reményei szerint növelni tudja hazai gáztermelését a jelenlegi évi 20 milliárd köbméterről.
A Fitch elemzésében pénteken azt írta, valószínűtlen, hogy Ukrajna az Oroszországgal szembeni szankciók részeként akadályozná az európai fogyasztóknak szánt orosz földgázszállítmányok áramlását. A földgáztranzitról tervezett háromoldalú orosz-ukrán-EU tárgyalások is azt mutatják, hogy Ukrajna mindenképpen szeretné elkerülni, hogy elzárja a területét átszelő európai földgázvezetékek csapjait.
Ha Ukrajna mégis akadályozná az ukrán vezetékrendszeren haladó orosz földgázexport, az nagyobb mértékben veszélyeztetné az ukrán energiaellátási biztonságot, mint Európa többi országáét.