Tudomány;tenger;Duna;Google Utcakép;panorámafelvételek;greenfo.hu;Richard Vevers;Magyar Turizmus Zr;Maráczi Gábor;

2014-08-18 21:19:00

A rakodópart alsó kövéről indul a Google-dinnye

Autó, kerékpár, és hátizsák után most új hordozón - egy szállodahajón - helyezték el a Google utcakép-nézegetőjének speciális kameráját, a kontinensen elsőként Magyarországon. Így az Amazonas, a Colorado, és a Temze egy rövid szakasza után a Duna lesz az első "hosszújáratú" fotózás terepe.

Hamarosan új arcát mutathatja meg Magyarország a Google Street View-n, a Dunán lehet majd virtuálisan végighajózni az országot. Az ehhez szükséges képek elkészítése most kezdődött. Egy luxus szállodahajó fedélzetére szerelték fel a 15 kamerából álló speciális fotókészüléket, ami leginkább egy dinnyére emlékeztet.

Ezzel fényképezik végig a Duna több mint 400 kilométeres hazai szakaszát, és a környező partmenti országokat Pozsonytól a romániai Cernavodáig. Ez a világ első hat országon átívelő folyami Street View fotózása - jelentette be Ulf Spitzer, a Google Street View-ért felelős régiós vezető. A hétfői sajtótájékoztatón bemutatták az Ms Treasures nevű, speciális berendezéssel ellátott hajót, és az orrba szerelt fényképezőt.

A járművet üzemeltető Tauck társaság az utasok hozzájárulását is megkapta az egész úton tartó fotózásra. Természetesen a kamerák képein - melyeket 360 fokos panorámafotóvá "varrnak össze" - az arcokat, és a rendszámokat automatikusan elhomályosítják, azonosíthatatlanná teszik. A Google illetékese azt is elmondta: elképzelhető, hogy a jövőben más folyókon is bevezetik az internetezők számára ezt a szolgáltatást.

Maráczi Gábor, a Magyar Turizmus Zrt. stratégiai és marketing igazgatója szerint a Duna menti országok legszebb városait hajóról évente közel félmillióan nézik meg, a hajózás turisztikai jelentősége Magyarországon is folyamatosan nő.  Az internetezők hamarosan hazánk újabb arcát ismerhetik meg, megnézhetik majd milyen képet mutat egy város a Dunáról nézve, építészeti látványosságok, hidak, tájvédelmi területek mellett hajózhatnak el.

Budapest és Magyarország Duna menti területei mellett öt másik országot - Szlovákia, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária - is érint a folyami fotózás, mely a romániai Cernavoda városánál ér véget. A Duna-delta egyelőre kimarad.  A Street View-ban néhány kattintással körbe lehet fordulni, hátramenni, fel- és lenézni. Az internetezők úgy érezhetik, mintha maguk is a hajóról nézelődnének.

A most készülő felvételek mellett a Street View-n már több folyón is hajózhatnak az internetezők: Európában a Temze, míg Amerikában az Amazonas, valamint a Colorado-folyó egyes részei járhatóak be. A most a hajóra szerelt berendezést hátizsákra erősítve már számos különleges fotózásnál használták, így készültek képek például a Grand Canyon-ról, a Taj Mahal-ról, és a Galapagos- szigetekről is.

Magyarország autóval bejárható részein tavaly április óta indulhatnak virtuális sétára a Street View-val az internetezők. Idén áprilistól már több tucat olyan különleges, történelmi, kulturális vagy turisztikai szempontból fontos helyszínen is barangolhatnak, melyek autóval nem, vagy csak nehezen közelíthetőek meg.

Ingyenes búvárkodás a tenger fenéki Street View-val
A tenger mélyét térképezik fel a Google Utcaképéhez hasonló technikával amerikai tudósok. Olyan speciális, víz alatti panorámafelvételeket készítenek, amelyek segítségével a jövőben bebarangolhatók lesznek az ország tengeri rezervátumai - adta hírül a greenfo.hu.
A tudósok a napokban tesztelik a halszemoptikás lencsékkel felszerelt kamerákat Florida Keys korallzátonyainál. A tenger alatti világba bepillantást engedő panorámaképek egy része már a héten elérhető lesz interneten, a Google Térkép egy válogatásával együtt. A képeket olyan adatokkal illusztrálják, amelyek bemutatják a korallok megőrzésére és helyreállítására irányuló erőfeszítések sikereit és kudarcait is.
A panorámaképek a tervek szerint segíteni fogják a melegedő óceánok, a környezetszennyezés és a hurrikánok korallzátonyokra gyakorolt hatásait kutató szakemberek munkáját. A projektben résztvevő tudósok remélik, a fotókat látva az emberek jobban megértik majd a tengeri rezervátumok jelentőségét is. 
A feltérképezésben a tudósok ugyanazt a technológiát használják, mint a Google Utcakép (Street View) nevű alkalmazása. A legfontosabb különbség az, hogy ezúttal a kamerát is tartalmazó, mintegy 65 kilogrammos felszerelést nem autóra, hanem a búvárokra erősítik.
A búvárok az egyórás merülések alatt hússzor nagyobb területet tudnak a speciális felszereléssel lefotózni, mint amit a hagyományos víz alatti fényképezőgépek tehetővé tesznek. Emellett a felszerelés rögzíti a GPS koordinátákat is – nyilatkozta a projekt igazgatója, Richard Vevers.