kormányzó;halálos lövés;Nemzeti Gárda;Michael Brown;Missouri állam;Jay Nixon;

2014-08-19 07:36:00

Missouriban bevetették a Nemzeti Gárdát

Mivel hétfőre virradóra tovább éleződött a válság a fekete tizenéves, Michael Brown lelövése miatt, Missouri állam kormányzója, Jay Nixon az eddigi legsúlyosabb lépéshez folyamodott: a városba rendelte a Nemzeti Gárdát.

Múlt szombat óta tartanak az éjszakai zavargások St. Louis többségében afrikai-amerikaiak lakta elővárosában, Fergusonban, vasárnap este minden korábbinál nagyobb tömeg gyűjt össze, annak ellenére, hogy kijárási tilalmat léptettek életbe. A fergusoni válságról is tárgyalt tegnap Barack Obama. Az amerikai elnök szabadságát félbeszakítva visszatért a Fehér Házba.

Obama igazságügyi minisztere, Eric Holder szövetségi boncolást rendelt el Brown halála körülményeinek tisztázására. A helyi hatóságok boncolásának eredményét nem tették közzé, a New York Times tudta meg, hogy a Brown szülei által felkért független igazságügyi orvosszakértő azt állapította meg, hogy az óriási termetű fiút hat lövés érte, négy a karját, kettő a fejét, az egyik felülről.

Valamennyi lövés szemből hatolt be, noha volt olyan szemtanú, aki arról számolt be, hogy a rendőr hátulról lőtt a menekülő Brownra. A tizenévesnél nem volt fegyver. Egy vasárnapi tömeggyűlésen egy polgárjogi ügyvéd úgy fogalmazott, a bolti rablásról készült videó közzétételével a hatóságok megpróbálnak „karaktergyilkosságot” is elkövetni, befeketíteni Michael emlékét.

Szülei szerint a 18 éves Brown jóravaló gyerek volt, a kevesek egyike, aki erről a környékről megpróbált kitörni, befejezte a középiskolát és ősztől főiskolára járt volna. Brown édesanyja azt követelte, tartóztassák le a kényszerszabadságra küldött rendőrtisztet, a 28 éves Darren Wilsont, aki lelőtte a fiát.

Missouri kormányzója múlt héten állami rendőrökkel váltotta fel a helyi erőket, de a rohamrendőrök sem tudták normalizálni a helyzetet. Ron Johnson, a kirendelt rendőri egységek vezetője helyi idő szerint hétfőre virradóra tartott sajtóértekezletén elismerte, a kezdeti taktikájuk, hogy békés párbeszédet kezdenek a lakossággal, nem vált be.

Kénytelenek voltak páncélautókat, könnygázt, gumilövedékeket bevetni a rendőrkapitányság ellen vonuló, Molotov-koktélokat, követ dobáló tüntetők feltartóztatására, a fosztogatások megakadályozására. Többen utaltak arra, hogy külső provokátorok is érkezhettek Fergusonba. Hétfőn reggel megérkeztek a városba a tartalékos katonákból álló Nemzeti Gárda első egységei.