Szükség volna annak a megtárgyalására, hogyan lehet a magyar-orosz kereskedelmi kapcsolatokat életben tartani - fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy ez a gazdaság alapvető érdeke.
Varga Mihály utalt arra, hogy az Európai Bizottság már bejelentette: 125 millió euró értékben direkt támogatást biztosít azoknak a zöldségtermesztőknek, akiknek romlandó terményeik vannak. A magyar gazdaságot ennél komolyabb veszteség is érheti, ezért szükségünk van arra, hogy ne csak a mezőgazdaságban, hanem az iparban, a feldolgozóiparban vagy az építőiparban is kompenzálják a veszteségünket - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint a másik kérdés, hogy az Európai Unió átgondolja-e az Oroszország elleni szankciókat, szükség van egy ilyen megbeszélésre - jelentette ki.
Ehhez kapcsolódik Gőgös Zoltánnak az MSZP elnökhelyettesének egy utcai sajtótájékoztatón elmondott véleménye: a magyar agrárium fekete éve lesz az idei, a kormány ugyanis a termelőkkel szembefordulva a külföldi konkurenciát támogatja, mindezt csak tetézi az orosz agrárembargó, amelynek eredményeként az európai hatalmas árufelesleg egy része az országra zúdulhat, ráadásul feketén. Mindezt figyelembe véve ismét javasolta, hogy a kormány csökkentse ezeknek az élelmiszereknek a 27 százalékos áfáját.
Az orosz kormánynak egyébként más gondja is van: több mint egy hónapja kénytelen szüneteltetni kötvényárveréseit, részben azért, mert a befektetők túl magas hozamot várnak az ukrán válság miatt.
"Egymás után negyedszer mondtuk le a heti kötvényaukciót, mert szerintünk a hazai és a külföldi befektetők ár- és hozamkövetelményei túl nagy politikai felárat tartalmaznak, amely nem áll arányban a tényleges kockázattal és (az orosz állam) fizetőképességével" - idézte Szergej Sztorcsak orosz pénzügyminiszter-helyettest tegnap az AFP hírügynökség.
A Ria-Novosti hírügynökség szerint az orosz kormány 140 milliárd rubel (2,9 milliárd euró, mintegy 800 milliárd forint) hitelt tervezett fölvenni kötvénykibocsátásból a harmadik negyedévben, de ettől messze elmaradt, mert július 16-a óta - a malajziai utasszállító repülőgép kelet-ukrajnai katasztrófája nyomán bevezetett új nyugati szankciók óta - nem sikerült megtartani a heti árveréseket.