Fidesz;Semmelweis Egyetem;kancellárjelöltek;

2014-08-22 07:09:00

Kancellárjelöltek kormánypárti körökből

A fideszes Kupper András, volt parlamenti képviselő és Újbuda alpolgármestere is pályázott a Semmelweis Egyetem kancellári posztjára - írta a HVG. Azt nem tudni, hogy az orvos végzettségű politikus esélyes-e a tisztségre, de a hetilap további pályázókat is megnevezett. 

A Debreceni Egyetem kancellárja lehet Bács Zoltán, az intézmény korábbi gazdasági főigazgatója, aki élvezi a Fidesz alelnöke, Kósa Lajos polgármester bizalmát is. A Szegedi Egyetemen a jelenlegi gazdasági és műszaki főigazgató, Majó Zoltán pályázott, akit Szabó Gábor rektor is támogat. Korábban lapunk számolt be róla először, hogy Gál András Levente, a "jó állam" kialakításáért felelős volt kormánybiztos is bejelentkezett az ELTE kancellári posztjára. A pályázók közül Orbán Viktor miniszterelnök nevezheti ki a neki "kedves" jelölteket, de korábban egy rádióinterjúban úgy fogalmazott, a kancellári posztok egy részéről már tudja, hogy kiket fog megbízni a feladattal.

Mint megírtuk, bőven háromszáz feletti pályázat érkezett a 29 állami fenntartású felsőoktatási intézmény kancellári vezetői megbízásaira. A felsőoktatási államtitkárság szerint jelenleg a beérkezett pályázatok rendezése zajlik, a leadási határidő augusztus 12-én zárult. Utána születhet döntés a megbízásokról, az államtitkárság szerint előreláthatólag az ősz folyamán minden állami fenntartású felsőoktatási intézményben lesz kancellár.

A kancellárok felelnek majd az állami fenntartású felsőoktatási intézmények gazdálkodásának irányításáért, például a források elosztásáért, a közbeszerzésekért vagy az ingatlanhasznosításért. Munkáltatói jogokat is gyakorolhatnak a nem oktatási területen dolgozó alkalmazottak felett. Az oktatók munkáltatói joga továbbra is a rektornál marad, akit az egyetemi vagy főiskolai szenátusok jelölhetnek a tisztségre, az ő személyüket az emberi erőforrás miniszteren keresztül az államfő hagyja jóvá. Csakhogy a rektorok hatásköre szűkül. Bár az övék marad a szakmai, tudományos irányítás, de az összes szakmai döntésnek - például az intézményi struktúra átalakítása, egy-egy képzés, kutatás finanszírozása - költségvetési vonzata van, így a kormányfő által kinevezett kancellár nélkül a rektorok alig "mozdulhatnak" majd.