MNB;alapítvány;ajándékozás;

2014-08-22 07:23:00

Épületet ajándékoz alapítványának az MNB

Ha egy üzlet beindul... A Magyar Nemzeti Bank újabban nemcsak vesz, hanem ajándékoz is ingatlant. Az utóbbi hetek sajtója attól volt hangos, hogy a jegybank 415 millió forintért megvásárolt egy tiszaroffi kastélyszállót, ahol üdülési és oktatási központot kíván kialakítani. Néhány nap múlva újabb ingatlanvásárlásra derült fény.

Kitudódott, hogy már augusztus 1-je óta a jegybank tulajdona az V. kerületi Eiffel Palace luxusirodaház. Ennek vételárát egyelőre homály fedi, becslések szerint 11-12 milliárd forintot is elérheti az egyik legmagasabb bérletii díjú irodaházért fizetett összeg. Az Index.hu most a jegybank egy korábbi ingatlanvásárlása körüli furcsaságokra hívja fel a figyelmet, miután a tavaly december végén megszerzett épületet elajándékozta az amúgy főtevékenységként az ország monetáris politikájáért felelős intézmény.

Az IPOSZ érdekvédelmi szervezet korábbi székházáért 450 millió forint körül fizethetett az MNB. A vásárlás körülményei nem voltak teljesen tiszták - sejteti az Index -, mivel jóval korábban tett ajánlatot a jegybank a Kálmán Imre utcai 100 éves saroképületre, mint ahogy arra felhatalmazást kapott volna, illetve az MNB testületei elfogadták volna a jegybank úgynevezett társadalmi felelősségvállalási programját. Alig fél éves tulajdonlás után a jegybank az épületet idén június 18-án továbbadta saját, újonnan felállított oktatási-tudományos alapítványa, a Pallasz Athéné Domus Scientiae Alapítványnak (PADS). (Ez az alapítvány különösen kedves lehet Matolcsy György jegybankelnöknek, miután ez adta ki azt a sajtófőnöke által írott, nagy botrányt keltett könyvet, amelyben feketén-fehéren leírta a szerző: Matolcsy még gazdasági miniszterként idő előtt elárulta a Goldmann-Sachs bankárainak, hogy Magyarország az Valutaalaphoz fordul segítségért. Ezzel lehetőséget teremtett egy forint elleni támadáshoz.)

A Pallasz Athéné Alapítvány része a jegybank társadalmi felelősségvállalási programjának, és a közgondolkodási programnak is. A szervezet honlapja szerint a Kálmán Imre utca 20. felújítása után ez az épület ad majd helyet az alapítvány működésének, közgazdasági és bankszakmai tanfolyamoknak. Az évente kétmilliárd forintot elköltő Pallasz Athéné program keretében még két másik program is van. A szintén gazdasági-pénzügyi képzést erősítő Domus Animae az Úri utcába (a régi budai városháza épületébe), a határon túliakat támogató Domus Concordiae pedig a PSZÁF korábbi épületébe került. Ezek után talányos, hogy miért van szükség Tiszaroffon újabb oktatási centrumra. A jegybank szándéka a kastályszálló beüzemelésére komolyan vehető, ugyanis erre éppen a napokban új céget alapított 50 millió forint jegyzett tőkével, MNB-Jóléti Kft. néven.

Az Eiffel Palace vételének okairól egyelőre nem sokat tudni, bár a hírek szerint az MNB egyes részlegeit költözteti a még üresen álló, legdrágább bérleti díjú szobákba a a PricewaterhouseCoopers illetve a Brit Kereskedelmi Kamara szomszédságába. Az Együtt-PM közleményben szólította fel az MNB-t, hogy fejezze be a pénzszórást, és foglalkozzon azzal, ami a feladata: a forintárfolyammal, az államadóssággal. A pártszövetség az ingatlanvásárlások során felmerülő hűtlen kezelés gyanúja miatt újabb feljelentést tesz, az Iposz székház értékbecslésére és az adásvételre vonatkozóan pedig közérdekű adatigénylést nyújt be.