Oroszország;Ukrajna;Navracsics Tibor;Nemzetközi Vöröskereszt;humanitárius segélycsomagok;

2014-08-22 07:36:00

Továbbhaladhat ma az orosz konvoj?

Az ukrán-orosz határon tegnap megkezdődött a humanitárius segélycsomagokat szállító orosz teherautók szállítmányának vámvizsgálata, jelentette be a Nemzetközi Vöröskereszt. A szervezet 35 munkatársát küldte Ukrajnába, a segélyszállítmány átvizsgálására. Az IRCR reményei szerint péntektől továbbindulhat a konvoj. 

Kijev attól tartott, hogy a segélycsomagok élelmiszer és gyógyszer helyett katonai felszereléseket rejthetnek, s ezért mindeddig nem engedték továbbhaladni a szállítmányt. Mintegy 2600 fehérre festett orosz katonai teherautó várakozott az ellenőrző pontoknál, továbbra is orosz területen.

A Nemzetközi Vöröskereszt az ukrán kormány által küldött segélyek elosztásában is részt vett, több kelet-ukrajnai városba - Sztarobilszkbe, Lisicsanszkba és Szeverodonyeckbe isk küldtek zöldséget-gyümölcsöt, az ukrán Vöröskereszt közreműködésével. A szeparatisták ellenőrzése alatt álló Luhasznkban majd húsz napja nincs víz, és áram, csak az alapvető élelmiszerekhez lehet hozzájutni.

Romlott a helyzet Kelet-Ukrajnában - jelentette ki Navracsics Tibor csütörtökön Budapesten az Országgyűlés külügyi és nemzetbiztonsági bizottságának együttes ülésén. "Kelet-Ukrajnában a helyzet nem a stabilizáció felé halad, hanem optimistábban fogalmazva azt mondhatjuk, hogy nem javult a helyzet, kicsit pesszimistábban azt mondhatjuk, rosszabbodott a helyzet"- fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter az MTI jelentése szerint.

Magyarország érdekelt egy a területi integritását élvező, demokratikus, független, a kisebbségi jogokat tiszteletben tartó Ukrajna létében, szögezte le Navracsics, kiemelve, hogy a magyar lépések megtételekor különös figyelemmel kell lenni a kárpátaljai magyarság érdekeire.

"Nem jöhet olyan fordulat, amely a kárpátaljai magyarság jogainak csorbulását vagy életkörülményeinek lehetetlenné válását eredményezné" - jelentette ki. A Moszkva által bevezetett, a mezőgazdasági termékeket érintő "súlyos, egyoldalú bojkott" a magyar mezőgazdasági exportnak nagyjából napi 70 millió forint veszteséget jelent, ezért a magyar kormány jelezte az Európai Uniónak, hogy igényt tart kompenzációra az erre a célra megnyitott alapból, mondta.

Németh Szilárd, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke szerint a két bizottság együttes ülésén is bebizonyosodott, hogy botránykeltő álhír volt a T-72-es harckocsik ügye, s magyar harckocsik nem kerültek az országhatáron kívülre. Az MSZP szerint jobb lett volna, ha a kormányzat azonnal kiáll a cáfolattal.