Czinege Lajos;Svejk;

2014-08-25 08:10:00

Czinege Lajos, újratöltve

"Még ha a császár őfelsége akarna is beszállni ide hozzánk, őt se szabadna beengedni a káplár úrnak. Olyan ez, mint az őrségen, amikor egy regrutához odamegy az ellenőrző tiszt, és megkéri, hogy hozzon neki cigarettát, ő pedig még meg is kérdezi, hogy milyet. Az ilyen dolgokért várfogság jár." Ezt Hasek írta meg a Svejkben, a fogdavagonról, s azelőtt, és azóta is érvényes minden őrszolgálatra.
Senki, soha, semmilyen körülmények között nem felettese egy őrnek, ha kellőképpen nem igazolja magát. Kivéve a Nemzeti Együttműködés rendszerét. Kutya kötelessége ugyanis arcról felismerniük bizonyos politikusokat a Készenléti Rendőrség objektumvédelmi főosztályához beosztott rendőröknek. Egy, a napokban megjelent főkapitányi utasítás szerint az általuk őrzött Állami Számvevőszék (ÁSZ) épületébe belépőkártya és a személyazonosság ellenőrzése nélkül kell beengedniük például a parlament alelnökeit - így például a szocialista Hiller Istvánt vagy a jobbikos Sneider Tamást -, valamint az Országgyűlés költségvetési bizottságának MSZP-s elnökét, Burány Sándort. A rendőröknek emellett több más közéleti szereplőt, például az államfőt, a miniszterelnököt, a kormány tagjait, a házelnököt, az Alkotmánybíróság, a Kúria és a Fővárosi Ítélőtábla elnökét, a legfőbb ügyészt, valamint az ombudsmant is minden kérdezősködés nélkül be kell engedniük, ha az ÁSZ kapuján kopogtatnak.
A magyar jogrend nem ír elő olyasmit, mely szerint bárkit arcról azonosítania kellene a közegnek. Továbbmegyek. Mi van, ha egy potentát úgy próbál belépni egy objektumba, hogy az előző órában megfosztották tisztségétől. Az igazolványt meg azért találták ki, hogy akinek van, mutassa fel. Aki ehhez gőgös, maradjon kívül.
Régen Czinege Lajos hadseregtábornok képe is kinn függött a vonatkozó kapusfülkékben, de őt nehéz is lett volna nem felismerni. (Aki a Svejket - Josef Lada illusztrációival - olvasta, Hende Csabát biztosan nem téveszti el.)
Más kérdés, hogy a honvédelem harcosainak elsőként miért éppen a helyettes államtitkárra, miért nem az ellenségre kellene főszabályként rácsodálkoznia. A felismerésre bemutatás - ez egy bűnügyi bizonyítási aktus -, persze a legostobább népeknek is kéne, hiszen friss hír, hogy vörös festékkel öntötték le Károlyi István augusztus 20-án avatott szobrát Fóton. Valószínűleg Károlyi Mihály, az első magyar köztársasági elnök szobrát akarták leönteni. Csakhogy ez Károlyi főispán szobra, aki - mint az ki van írva - 1797 és 1881 között élt. Károlyi, és a fia, Sándor volt egyébként Újpest alapítója, és Fótra visszavonulva megépíttette a helyi kastélyt, Ybl Miklóssal a fóti templomot és kriptát.
De ugyan mit várunk egyes tökfej sovinisztáktól, amikor tiranoni fájdalmukat - a minap tapasztaltam - egy francia autó hátulján siratják. De láttam már kelkáposzta méretű NagyMagyarország matrica-térkép-erdőt Dacia típusú járművön is - ennyit a hazafiság nevű mákonyról.
Felismerésre bemutatás járna amúgy Tóbiás József MSZP-elnöknek is, aki bevallotta, hogy személyesen nem ismeri a fővárosi főpolgármester-jelöltet, Falus Ferencet.
Kéne róla egy fénykép, amíg még nem késő.