Mac Thornberry texasi republikánus szenátor szerint az ISIS legalább háromezer tagja lehet jogosult arra, hogy vízum nélkül utazzon be Amerikába. Thornberry a CNN-nek azt nyilatkozta, becsléseik szerint 10-12 ezer külföldi harcol az ISIS soraiban, s közülük soknak van amerikai vagy nyugat-európai útlevele.
John Foley amerikai újságíró kivégzésével az ISIS hadüzenetet intézett az Egyesült Államokhoz. Amerikai nemzetbiztonsági értékelés szerint az ISIS egyelőre nem jelent számottevő biztonsági kockázatot amerikai területen, de hosszú távon jelenthet. A CBS jelentése szerint az FBI jelenleg mintegy száz olyan dzsihadistát követ nyomon, akik Szíriában az ISIS mellett harcolnak vagy oda akartak utazna.
Az ISIS aktívan toboroz nyugati-európai muzulmánok között, elsősorban brit, de más országok muszlimjait is megcélozták. Az Obama-kormányzat hármas stratégiát követ: tovább folytatják az ISIS ellen harcoló kurdok és az iraki kormányerők támogatását. Magas szintű tárgyalások folynak, hogy ausztrál, brit, kanadai erők is csatlakozzanak az ISIS felmorzsolását célzó harchoz. Várhatóan tovább növelik az Irakban lévő amerikai tanácsadók, biztonsági erők számát.
Jelenleg az amerikai külügyminisztérium vízummentességi programja értelmében 38 állam polgárai utazhatnak be egyszerűsített eljárással az Egyesült Államokba. A visa waiver-program 90 napos tartózkodást engedélyez turizmus vagy üzleti céllal beutazók, vagy átutazóban lévők számára.
A jórészt nyugat-európai országok, illetve Ausztrália, Brunei, Japán, Dél-Korea, Szingapur, Tajvan, Új-Zéland beutazását könnyítő programot 2008 októberében terjesztették ki a kelet-európai EU-tagállamok egy részére, de például Lengyelországra, Bulgáriára és Romániára még mindig nem terjed ki. Az amerikai turistaszervezetek a program további bővítését szorgalmaznák.
A vízummentességi programot 2001. szeptember 11-ét követően eleve jelentősen megszigorították, csak biometrikus adatokat tartalmazó útlevelekkel vehető igénybe.