"Kaczynski mint Orbán. Autoriter szövetség veszélyeztet minket" című elemzésében Lubos Palata azt írja: ahogy Orbán Viktor Fidesze, úgy a Jaroslav Kaczynski által vezetett Jog és Igazságosság (PiS) is a két világháború közti rendszert kívánja modernebb formában visszahozni. A Horthy és a Pilsudski rendszerek azonban sosem voltak teljes értékű demokráciák, s miközben nem voltak fasiszta rendszerek, de "kétségtelenül diktatúrákról volt szó élükön erős vezetőkkel".
"Bár a tízmilliós Magyarország, amely ma Közép-Európa legszegényebb állama, egyedül nem képes régiónkat komolyabban befolyásolni, a negyvenmilliós Lengyelországgal összefogva azonban egész Közép-Európában megváltoztathatná a viszonyokat. A régió ezután olyan ellenségévé válhatna a liberális demokráciának, mint ahogy az a két világháború között volt, amikor Csehszlovákiát diktatórikus rendszerek vették körül" - írja a szerző.
Lengyel forrásokra hivatkozva Palata rámutat, hogy a Fidesz és PiS együttműködésének legnagyobb akadálya "Orbán vonzódása Putyinhoz".
Ryszard Czarnecki, a PiS egyik vezetője a lapnak adott interjújában elhatárolódott a Fidesztől. "Orbán pártja az egyik leginkább oroszbarát Európában, ami számunkra nagyon lényeges akadály" - mondta Czarnecki. "Orbán vonzódása Oroszországhoz és az európai szolidaritás bomlasztása olyan dolgok, amelyeket nagyon negatívan kell értékelnem" - szögezte le.
A Mladá Fronta Dnes egy másik jegyzetében bírálja Orbán elképzelését, hogy az EU-nak a migránsok befogadása helyett a tízmillió romának kellene munkát adni.
"Orbán Viktor valószínűleg elfelejtette: nem olyan korban élünk, amikor a lakosság egy bizonyos csoportját utasítani lehet, hogy bizonyos munkát elvégezzen. A választás mindenkinek szabad akarata. Az etnikai direktívákra jól emlékezünk a múltból, s ahhoz nem akarunk visszatérni" - írja lap.