Reflex;Matolcsy György;EU;MNB;Ukrajna;nagykövet;Tiszaroff;kastély;

2014-08-28 16:19:00

Matolcsy 30 új munkahelyet teremtett!

Az MNB tiszaroffi ingatlanvásárlása hozzájárul e hátrányos helyzetű kistelepülés foglalkoztatási helyzetének javításához; a birtokbavétel óta 30 új munkahelyet alakítottak ki, valamennyi munkavállaló helyi lakos - ezt válaszolta Matolcsy György jegybankelnök Korózs Lajos (MSZP) országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére.

A képviselő többek között arra kért választ a jegybank elnökétől, hogy miért látta szükségesnek, hogy luxuskastélyt vásároljon dolgozói számára, és nem lát-e ellentmondást abban, hogy az MNB ilyen luxuskiadásokra költ, miközben a kormány több mint 100 milliárd forintos megszorítást hajt végre, és az ország közel fele a létminimum alatt él. Az Országgyűlés honlapján közzétett válaszban az MNB elnöke kitér rá, hogy a májustól augusztus végéig szabadidőközpontként, szeptembertől áprilisig pedig oktatási központként működő ingatlan teljes üzembe helyezése után további létszámbővítés várható. A kastélyvásárlás pénzügyi hátteréről azt írta, hogy az MNB a múlt évet 26,3 milliárd forintos nyereséggel zárta, így a Tiszaroffon található ingatlan megvásárlása nem jelent terhet a központi költségvetésnek, az adófizetőknek.

Ha egy üzlet beindul
Ha egy üzlet beindul... Az utóbbi hetek sajtója attól volt hangos, hogy a jegybank 415 millió forintért megvásárolt egy tiszaroffi kastélyszállót, ahol üdülési és oktatási központot kíván kialakítani. Néhány nap múlva újabb ingatlanvásárlásra derült fény - írta lapunk augusztus 22-én. 
Kitudódott, hogy már augusztus 1-je óta a jegybank tulajdona az V. kerületi Eiffel Palace luxusirodaház.  A vétel okairól egyelőre nem sokat tudni, bár a hírek szerint az MNB egyes részlegeit költözteti a még üresen álló, legdrágább bérleti díjú szobákba a a PricewaterhouseCoopers illetve a Brit Kereskedelmi Kamara szomszédságába. Az Együtt-PM közleményben szólította fel az MNB-t, hogy fejezze be a pénzszórást, és foglalkozzon azzal, ami a feladata: a forintárfolyammal, az államadóssággal. A pártszövetség az ingatlanvásárlások során felmerülő hűtlen kezelés gyanúja miatt újabb feljelentést tesz, az Iposz székház értékbecslésére és az adásvételre vonatkozóan pedig közérdekű adatigénylést nyújt be.

Matolcsy György hangsúlyozta, hogy az MNB a nemzeti intézmények körében betöltött jelentősége és szerepe felelősséggel jár, amely kötelezettségeket is ró a jegybankra. Tevékenységével az MNB nemcsak az ország polgárainak jólétét kívánja szolgálni, hanem gondoskodik munkatársairól is, akik versenyképes tudásukkal hozzájárulnak a jegybank növekvő társadalmi elismertségéhez - fogalmaz a jegybankelnök. Az MSZP-s képviselőnek küldött válaszában a Magyar Nemzeti Bank elnöke utal arra is, hogy hasonló minőségű és célú oktatási és szabadidőközpont több országban is létezik az európai jegybankoknál, és - mint mondja - ez illeszkedik a magyar jegybank társadalmi felelősségvállalási programjába is.

A jegybank augusztus 7-én honlapján közzétett tájékoztatása a Tiszaroffon található Borbély-kúria elidegenítéssel megbízott közvetítő 680 millió forintért hirdette meg, de a végleges vételár megállapítását megelőző alkufolyamat után végül 415 millió forintért került az MNB tulajdonába.

Az MNB 200 milliárd forintot adott saját alapítványainak 

Matolcsy György a Vs.hu érdeklődésére, az alapítványainak juttatott pénzbeli támogatások kapcsán azt mondta: a jegybank saját közgazdasági képzéseket indít, amelyek nem a "bukott neoliberális tanokat hirdetik", a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mind a négy, már működő alapítványa pedig az oktatási rendszer erősítését célozza. A jegybankelnök azt követően nyilatkozott a portálnak, hogy a HVG csütörtökön azt írta: az MNB a magyar felsőoktatás éves állami támogatásának mintegy másfélszeresét, 200 milliárd forintot adott saját, az unortodox tanok oktatására létrehozott alapítványainak. Matolcsy György szerint a közgazdasági és pénzügyi oktatásban fordulatra, ehhez új intézményekre, új szellemű oktatókra és új tananyagra van szükség. A Magyar Nemzeti Bank elnöke azt mondta, hogy az alapítványokra, ingatlanberuházásokra fordított összeg nem a költségvetés pénze, tehát az adófizetőknek egyetlen forinttal sem kell emiatt többet fizetniük, a jegybank a nyereségéből fordított ezekre a kiadásokra.

Arra a kérdésre, hogy terveznek még az Eiffel Palace-hoz, vagy a tiszaroffihoz hasonló befektetéseket, vásárlásokat, azt válaszolta: összesen 90 milliárdos keretet hagyott jóvá az MNB igazgatósága ilyen jellegű ingatlan vásárlásra és felújításra. "Biztosan nem veszünk még 21 ingatlant, hogy meglegyen a korábbi 22, de ha jó üzleti befektetést látunk, ami tovább segíti a jegybank pozitív mérlegét, vagy további igény merül fel a jegybank feladatai ellátása érdekében, akkor igen".

Az Együtt-PM szövetség a HVG cikkére reagálva jelezte: Matolcsy György jegybankelnök "elszabadult, és közös érdekünk megállítani".