A képviselő többek között arra kért választ a jegybank elnökétől, hogy miért látta szükségesnek, hogy luxuskastélyt vásároljon dolgozói számára, és nem lát-e ellentmondást abban, hogy az MNB ilyen luxuskiadásokra költ, miközben a kormány több mint 100 milliárd forintos megszorítást hajt végre, és az ország közel fele a létminimum alatt él. Az Országgyűlés honlapján közzétett válaszban az MNB elnöke kitér rá, hogy a májustól augusztus végéig szabadidőközpontként, szeptembertől áprilisig pedig oktatási központként működő ingatlan teljes üzembe helyezése után további létszámbővítés várható. A kastélyvásárlás pénzügyi hátteréről azt írta, hogy az MNB a múlt évet 26,3 milliárd forintos nyereséggel zárta, így a Tiszaroffon található ingatlan megvásárlása nem jelent terhet a központi költségvetésnek, az adófizetőknek.
Matolcsy György hangsúlyozta, hogy az MNB a nemzeti intézmények körében betöltött jelentősége és szerepe felelősséggel jár, amely kötelezettségeket is ró a jegybankra. Tevékenységével az MNB nemcsak az ország polgárainak jólétét kívánja szolgálni, hanem gondoskodik munkatársairól is, akik versenyképes tudásukkal hozzájárulnak a jegybank növekvő társadalmi elismertségéhez - fogalmaz a jegybankelnök. Az MSZP-s képviselőnek küldött válaszában a Magyar Nemzeti Bank elnöke utal arra is, hogy hasonló minőségű és célú oktatási és szabadidőközpont több országban is létezik az európai jegybankoknál, és - mint mondja - ez illeszkedik a magyar jegybank társadalmi felelősségvállalási programjába is.
A jegybank augusztus 7-én honlapján közzétett tájékoztatása a Tiszaroffon található Borbély-kúria elidegenítéssel megbízott közvetítő 680 millió forintért hirdette meg, de a végleges vételár megállapítását megelőző alkufolyamat után végül 415 millió forintért került az MNB tulajdonába.
Az MNB 200 milliárd forintot adott saját alapítványainak
Matolcsy György a Vs.hu érdeklődésére, az alapítványainak juttatott pénzbeli támogatások kapcsán azt mondta: a jegybank saját közgazdasági képzéseket indít, amelyek nem a "bukott neoliberális tanokat hirdetik", a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mind a négy, már működő alapítványa pedig az oktatási rendszer erősítését célozza. A jegybankelnök azt követően nyilatkozott a portálnak, hogy a HVG csütörtökön azt írta: az MNB a magyar felsőoktatás éves állami támogatásának mintegy másfélszeresét, 200 milliárd forintot adott saját, az unortodox tanok oktatására létrehozott alapítványainak. Matolcsy György szerint a közgazdasági és pénzügyi oktatásban fordulatra, ehhez új intézményekre, új szellemű oktatókra és új tananyagra van szükség. A Magyar Nemzeti Bank elnöke azt mondta, hogy az alapítványokra, ingatlanberuházásokra fordított összeg nem a költségvetés pénze, tehát az adófizetőknek egyetlen forinttal sem kell emiatt többet fizetniük, a jegybank a nyereségéből fordított ezekre a kiadásokra.
Arra a kérdésre, hogy terveznek még az Eiffel Palace-hoz, vagy a tiszaroffihoz hasonló befektetéseket, vásárlásokat, azt válaszolta: összesen 90 milliárdos keretet hagyott jóvá az MNB igazgatósága ilyen jellegű ingatlan vásárlásra és felújításra. "Biztosan nem veszünk még 21 ingatlant, hogy meglegyen a korábbi 22, de ha jó üzleti befektetést látunk, ami tovább segíti a jegybank pozitív mérlegét, vagy további igény merül fel a jegybank feladatai ellátása érdekében, akkor igen".
Az Együtt-PM szövetség a HVG cikkére reagálva jelezte: Matolcsy György jegybankelnök "elszabadult, és közös érdekünk megállítani".