KSH;beruházások;

2014-08-29 12:25:00

KSH: nagyot nőttek a beruházások

2014 II. negyedévében a nemzetgazdasági beruházások 21,2 százalékkal nőttek az előző év II. negyedévéhez viszonyítva. A nemzetgazdasági ágak közül kiemelkedő a szállítás, raktározás és a feldolgozóipar további bővülése. A beruházások teljesítményértéke folyó áron 1210 milliárd forint volt – írta a KSH.

Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 2014 II. negyedévében a beruházások viszont 0,2 százalékkal csökkentek. 2014 első félévében 2035 milliárd forintot költöttek beruházásra, összehasonlító áron 21,7 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

A beruházási tevékenység II. negyedévi 21,2 százalékos növekedésén belül a gép- és berendezés beruházások 32,8, az építési beruházások 12,2 százalékkal emelkedtek. A nemzetgazdasági ágak többségében a beruházási teljesítmény nőtt, a nagy súlyú nemzetgazdasági ágak közül a legdinamikusabban a szállítás, raktározás területén (36,1 százalék), melyhez főként a vasút- és autópálya-építések, a nagyvárosi közlekedési hálózatok fejlesztése, a járműparkok korszerűsítése, az alsóbbrendű útvonalak, illetve az egyéb útépítések járultak.

A beruházások közel egyharmadát adó feldolgozóipar 33,3 százalékos növekedése elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó beszállítói iparágak - gumi, műanyag, nemfém ásványi termék gyártása, textília, bőrtermékek, számítógép, elektronikai optikai termékek gyártása - fejlesztéseinek eredménye. Számottevő beruházás volt még az élelmiszeripar, valamint az egyéb feldolgozóipar területén. A kis- és középvállalkozások fejlesztéseinek következtében jelentős a bővülés a mezőgazdaságban (36,6 százalék). A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül nagymértékben emelkedett a művészet, szórakoztatás, szabadidő nemzetgazdasági ág beruházási teljesítménye (31,9 százalék), ami az egyedi nagy beruházások eredménye.

A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágban a beruházási teljesítmény 30,3 százalékos emelkedéséhez a középületek felújítása, a katasztrófavédelmi és rendvédelmi fejlesztések járultak. A humán-egészségügyi, szociális ellátás ágban 30,2 százalékkal nőtt a beruházások volumene - az alacsony bázis mellett - néhány egészségügyi intézmény építését követően. Jelentősen nőtt még az építőipar (28,5 százalék) és a víz- és hulladékgazdálkodás (25,8 százalék) beruházási teljesítménye. 
Csökkentek a beruházások az oktatásban (37,5 százalék), a pénzügyi, biztosítási tevékenység (10,4 százalék), az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység (8,1 százalék), valamint az ingatlanügyletek (0,2 százalék) nemzetgazdasági ágakban.