USA;terrorfenyegetés;belbiztonsági tárca;

- Az amerikai belbiztonsági tárca nem tud konkrét terrorfenyegetésről

Az Egyesült Államoknak nincs tudomása a területe ellen irányuló konkrét fenyegetésről az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista erő részéről - közölte pénteken az amerikai belbiztonsági minisztérium.

A tárca azt követően szólalt meg az ügyben, hogy Londonban David Cameron brit miniszterelnök bejelentette: Nagy-Britanniában a második legmagasabb fokozatra emelték a terrorkészültségi szintet. Cameron szerint hazájának nemzetbiztonságára közvetlen fenyegetést jelent az Irakban és Szíriában előretörő szélsőséges milícia brutalitása.

Az amerikai belbiztonsági miniszter szerint az IÁ fegyveresei és támogatói ugyanakkor bebizonyították, hogy külföldön képesek célba venni amerikai állampolgárokat és hogy további hasonló akciókat terveznek. Elmondta, hogy a tárca a nyár folyamán hozzájárult azon külföldi repterek biztonságának megerősítéséhez, ahonnan járatokat indítanak az Egyesült Államokba. Johnson a nap folyamán telefonon beszélt Theresa May brit belügyminiszterrel. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem követi a brit példát és nem növeli a készültség szintjét, ugyanakkor továbbra is szorosan együttműködik európai szövetségeseivel.

A The New York Times pénteki közlése szerint az amerikai hírszerző és bűnüldöző szervek "csaknem egy tucat" olyan amerikait azonosítottak, akik Szíriába utaztak, hogy fegyvert fogjanak az IÁ oldalán. A lap szerint a kormányzat úgy tudja, hogy "több mint 100" amerikai vett részt a harcokban különböző csoportok támogatójaként a szíriai polgárháború kitörése óta. Az IÁ azonban, amely Irakban és Szíriában nagy területeket vont az ellenőrzése alá, már nem csak harcosokat, hanem olajipari szakembereket és mérnököket is megpróbált toborozni magának Amerikában.

A Fox News amerikai hírtelevízió úgy tudja, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium az elmúlt egy év alatt legkevesebb öt amerikai állampolgár ellen emelt vádat az IÁ támogatása miatt, Florida, Kalifornia, Virginia és Észak-Carolina államban. A The Washington Post pénteki száma szerint egyébként az IÁ terroristái a vízbefojtást imitáló vallatásnak (waterboarding) vetették alá négy nyugati túszukat, köztük James Foley újságírót, akit a múlt héten lefejeztek fogva tartói és a gyilkosságról készült videofelvételt közzétették.

A vízbefojtásos vallatási módszer során a kihallgatott személyt egy deszkához rögzítik és szövettel letakart arcára vizet csorgatnak. A vizes szöveten keresztül nagyon nehéz levegőt venni. A jogvédők által kínzásnak minősített módszert a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően, George W. Bush elnöksége idején az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) alkalmazta. A vallatás alkalmazásáról készült szenátusi vizsgálat eredményét - amely sajtóértesülések szerint eredménytelennek minősítette ezt a vallatási eljárást - egyébként még mindig nem hozták nyilvánosságra.

Fogvatartói a The Washington Post szerint különösen kegyetlenül bántak Foley-val, mert a számítógépét átkutatva megtudták, hogy a bátyja az amerikai légierőnél szolgál. Többek között azzal kínozták, hogy többször is úgy tettek, mintha ki akarnák végezni. A Fox News pénteken közölte híroldalán, hogy a Szíria és Irak területén kikiáltott "kalifátus" "állampolgárságáért" folyamodott Nidal Hasan palesztin származású volt katonai pszichiáter, akit tavaly halálra ítéltek, mert 2009-ben 13 bajtársát meggyilkolta Fort Hoodban, az Egyesült Államok legnagyobb katonai támaszpontján, további 30-at pedig megsebesített. A magát "Allah katonájának" nevező Hasan személyesen az IÁ vezetőjének, Abu Bakr al-Bagdadinak írt levelet, amelyen nem szerepelt dátum.

Meghaladta a 100 millió dollárt az amiotrófiás laterális szklerózis (ALS) nevű betegség gyógyítására és a betegek ápolására eddig felajánlott adományok összege a jeges vizes kihívás (Ice Bucket Challenge) nevű internetes jótékonysági kampányban, amelyben világszerte ismert és ismeretlen emberek öntik magukat nyakon egy vödör jéghideg vízzel és tesznek felajánlást.