tarifa;áram;rezsi;szolgáltatók;

2014-09-01 07:24:00

Olcsóbb lett az áram

Újabb minden gazdasági alapot nélkülöző rezsicsökkentést hajtott végre a mai naptól a kormány - állítják szakértők. Ezúttal átlagosan 5,7 százalékkal mérséklődnek lakossági áramdíjak. A tarifák továbbra is szolgáltatónként eltérőek lesznek. Az árak mesterséges leszorítása ezúttal az állami tulajdonú áram nagykereskedő, az MVM Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. bevételeit viszik majd lejjebb. Ugyanakkor a háztartásokat ellátó áramszolgáltatók már évek óta veszteségesek.

Ahogyan az eddigi rezsicsökkentéseknek sem volt, a mostaninak sincs semmiféle gazdasági alapja. Ellenkezőleg, a nemzetközi energiapiacokon az árak éppen felfelé mozdulnak, emellett a forint árfolyama is romlik a dollárral szemben. Így a hazai áramtarifák visszavágása mellett semmilyen érv nem szól - nyilatkozta lapunknak Hegedűs Miklós. A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője ezt annak kapcsán mondta el, hogy mától 5,7 százalékkal csökkennek a lakossági áramdíjak. Ezzel indul az immár harmadik rezsicsökkentési hullám. Ezt megelőzően, 2013-ban a villamos energia lakossági tarifa két lépcsőben, az év elején 10 százalékkal, novemberben pedig 11,1 százalékkal mérséklődött.

Mindezzel egyidejűleg a földgáz ára - amellyel az áramot termelő erőművek egy része működik - az orosz-ukrán konfliktus által beindított készletezések miatt folyamatosan kúszik felfelé. Így ma már ezer köbméterenként 300 dollár körüli árszinten mozognak az európai piacokon a jegyzésárak - jegyezte meg Hegedűs Miklós, aki hozzátette: a beszerzési költségeket tovább emeli, hogy amíg korábban 210 forint körüli dollár árfolyammal lehetett számolni, addig mostanra az amerikai fizetőeszköz ára 240 forint közelébe szökött fel.

A mostani rezsicsökkentés miatt keletkező veszteségeket ezúttal nem az áramszolgáltatókra, hanem az állami áram nagykereskedelmi cégre, az MVM rt.-re terhelte a kormány. Az MVM kilowattóránként 13, 27 forintot kérhet szeptember elejétől a lakosságot ellátó áramszolgáltatóktól a villamos energiáért, ami a korábbihoz képest 12,4 százalékos nagykereskedelmi árlefaragást jelent. Ez azonban a fogyasztóknál csak 5,7 százalékos csökkenéseként jelentkezik, azért, mert maga az áramdíj a számlának csak hozzávetőleg fele része, a másik felét az alapdíjak ( az áramellátó rendszer használatának a költségei) teszik ki. A kormány feltehetően ezúttal azért hárította a veszteséget az MVM-re, mert a háztartásokat kiszolgáló áramkereskedelmi cégek már évek óta veszteségesek, s a további jövedelem elvonás már az ellátásbiztonság rovására menne. ( Az eddigi rezsicsökkentések miatt már szinte teljesen leálltak a hálózat fejlesztések az áramcégeknél.)

Az áramtarifák nem egységesek országszerte, miután az egy fogyasztóra jutó ellátási költség is területenként eltérő. Ezért a négy áramszolgáltatóra a szakhatóság külön-külön tarifa maximumokat határozott meg. Így például a lakossági felhasználók 1320 kilowattóra/év fogyasztásig kilowattóránként az EDF DÉMÁSZ-nál legfeljebb 14,57 forintot, az E.ON Energiaszolgáltató Kft.-nél 13,71 forintot, az Elmű Nyrt.-nél 14,43 forintot, az ÉMÁSZ Nyrt.-nél 14,26 forintot fizetnek szeptember 1-től, míg eddig 16,35 forintot, 15,44 forintot, 16,20 forintot és 16,02 forintot fizettek.

                                                 Ipari rezsicsökkentés
A kormányzat őszre a vállalkozói szektorban is jelentős áram- és gázdíj-csökkentést ígért. Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára ezzel kapcsolatban a közelmúltban lapunknak azt nyilatkozta, hogy a kormány azt vállalta, hogy megteremti az ipari rezsicsökkentés feltételeit, ám a részletek kidolgozása még zajlik.  Kérdésünkre, hogy az állami tulajdonú MVM Magyar Villamos Művek Zrt. lép -e majd az áram- és gázpiacra valamilyen különleges, kisvállalkozóknak szóló "ellenállhatatlan" ajánlattal, Aradszki közölte: "nem ezt tervezzük. Az MVM ugyanis hiába állami cég, meg kell felelnie a szigorú versenyszabályoknak. A jelenlegi feladatunk a szabályozási környezet átformálása". Ez pedig azt jelentheti, hogy a cégek áram és gáztarifáit valamilyen új jogszabály életbeléptetésével igyekszik majd lejjebb szorítani a kormányzat.