BKV;Kecskemét;Hagyó Miklós;

2014-09-09 07:09:00

Hagyó ma ismét Kecskeméten áll a bíró elé

A nyári ítélkezési szünet után ma folytatódik a BKV-per tárgyalása a Kecskeméti Törvényszéken. Július elsején kezdődött a per újratárgyalása, miután a Kúria döntésével eldőlt, hogy Kecskeméten marad az ügy. A tárgyalás "újrakezdése" önmagában is figyelemre méltó, hiszen ez több hónapnyi illetékességi huzavona következménye. Ennek előzménye a büntetőpernek a helyileg illetékes Fővárosi Törvényszékről vidékre helyezése volt 2012 januárjában. A vádlottak védői az eljárás miatt az Alkotmánybírósághoz fordultak.

Bár a tavaly decemberi Ab-döntés megsemmisítette az úgynevezett ügyáthelyezés intézményét - minek okán a vidéki bíróságok többek között a BKV- és a Sukoró-pert is "visszadobtak" a Fővárosi Törvényszéknek - a végső szót a Kúria mondta ki. Bár az Ab döntéséből egyértelműen kiolvasható, hogy alaptörvény ellenes az ügyáthelyezés, a Kúria végzésében kimondta: mind Handó Tünde OBH elnök kijelölő döntése, mind az Alkotmánybíróság eljárása irreleváns. Kizárólag az számít, hogy az ügyet már elkezdték tárgyalni Kecskeméten. A „megelőzés elve” alapján az a bíróság viszi végig az eljárást, amelyik az első lépést megtette. 

A döntés után Kádár András, Hagyó Miklós ügyvédje lapunknak elmondta: tudomásul veszik a Kúria döntését, mellyel "visszahelyezte" a pert Kecskemétre, de a lépés törvényességét nem ismerik el, hiszen az "akármire hivatkozott is a Kúria, ellentmond az Alkotmánybíróság döntésének, mellyel megsemmisítette az ügyáthelyezést lehetővé tevő jogszabályt alaptörvény-ellenesség miatt."

Az első tárgyalási napon az ügy 15 vádlottja korábbi vallomásainak tartalmi kivonatát olvasta fel Hadnagy Ibolya bírónő. Várhatóan erre még két tárgyalási napot szán a Kecskeméti Törvényszék, majd érdemben “folytatódhat” a BKV-per.