Brüsszel;Lázár;Ökotárs;

Az Ökotárstól a házkutatás során elvitt dokumentumokat az alapítvány kényszerítés nélkül is átadta volna FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- A civilek nem hátrálnak

Norvégia tiltakozik, Lázár János kancelláriaminiszter a kormány fő "ellenségéhez", az Európai Bizottsághoz fordulna: tegyen igazságot. Az Ökotárs Alapítvány pedig panaszt tesz a hétfői házkutatás ellen.

Norvégia kedden „teljesen elfogadhatatlannak" nevezte az Ökotársnál folytatott házkutatásokat, és azzal vádolta a budapesti vezetést, hogy el akarja hallgattatni a bírálatokat. Nem sokat késett Lázár János válasza sem, aki kijelentette: "valószínűleg arra szorulunk, hogy az Európai Bizottsághoz forduljunk, és Brüsszel megoldását kérjük. Amikor a felek nem egyeznek , lehetőségük van arra, hogy Brüsszelhez forduljanak, és azt kérjék, szolgáltasson igazságot. Mi is valószínű, hogy erre fogunk ráfanyalodni" - fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter a norvég támogatás felfüggesztése miatt Magyarország és a skandináv ország között kialakult vita ügyében.

A nol.hu internetes portál szerint a magyar kormány és a Norvég Alap közti éles a konfliktus, illetve Orbán Viktor kormányfő Kötcsén megismételt illiberális demokrácia-tézise miatt mégsem nemzetközi fejlesztési biztos lesz Navracsics Tibor az EU-ban. Jean-Paul Juncker, az Európai Bizottság elnöke megváltoztatta korábbi ajánlatát, de még nem tudni, hogy mi lesz az ezt követő.
Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója ugyanakkor a Népszavának elmondta: a hétfői házkutatás ellen panasszal fognak élni, mert aránytalannak és fölöslegesnek tartják a rendőri erődemonstrációt. A nyomozók olyan dokumentumokat kértek amelyeket ha más formában megkeresik őket, az alapítvány elküldte volna az adatokat. Megtették ezt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal esetében is, holott kezdetektől vitatták a vizsgálat jogosságát. Móra Veronika további nyomozati cselekményekre is számít, úgy fogalmazott "a legfontosabb azonban az, hogy folytathatjuk a munkánkat."

A rendőrök a hétfői házkutatás során 13 támogatott szervezet dokumentumait, illetve az Ökotárs által visszatérítendő támogatásokkal kapcsolatos adatokat kértek. Móra Veronika lapunknak azt is elmondta: a másik civil szervezethez, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítványhoz azért mentek a nyomozók mert a Norvég Alap forrásait megpályáztató és elosztó konzorcium munkamegosztásában a támogatott civilszervezetekkel a Demnet foglalkozik közvetlenül, ezért sok dokumentum náluk található. A rendőrök nem csak a két szervezetet, illetve az Ökotárs könyvelőjét hanem az alapítvány programozócégét is meglátogatták. A büntető eljárási törvény szigorú előírása miatt, az Ökotárs tehetetlen volt, mert ha megtagadják az együttműködést, el is távolíthatták volna és rendbírsággal is sújthatták volna az alapítvány munkatársait.

Szabó Máté Dániel, a TASZ jogvédő civilszervezet szakmai igazgatója a Klubrádiónak azt nyilatkozta: egyelőre még gyanúsítás sem történt az Ökotárs alapítvánnyal szemben. Azt sem tudni, hogy milyen ügyben és ki ellen nyomoz a hatóság, ezért a védekezés is roppant nehéz - mondta Szabó Máté Dániel.

Túlzónak tartotta az Ökotárs Alapítvánnyal szembeni rendőri fellépést Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára a 444.hu-nak nyilatkozva, " a kormánynak úgy kellene bizonyítania a sokszínű demokrácia iránti elkötelezettségét, hogy csak azért, mert vele szembehelyezkedő civilekkel találkozik, nagyvonalúan szemet huny szabálytalanságok felett". A helyettes államtitkár ugyan sajnálkozik, prejudikál, hivatalosan azonban még meg sem gyanúsították civileket - hívták fel lapunk figyelmét a civil szférát ismerők.

Az Együtt-PM szerint a rendőrség „rémálomba illő támadást” hajtott végre az Ökotárs Alapítvány és a Demnet irodáinál. Szabó Tímea az ellenzéki párt társelnöke keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: a büntető állam ellen meg kell szervezni a jogvédelem kis köreit. Felszólította Polt Péter legfőbb ügyészt, hogy az „Orbánnal való szotyizás helyett” valóban függetlenként végezze a munkáját és védje meg a demokráciáért dolgozó civileket.

Akár már szeptember 15-én, az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján dönthet a Ház a szocialista Hiszékeny Dezső mentelmi jogának felfüggesztéséről. A parlament szakbizottsága tegnap úgy döntött, hogy ezt fogja javasolni a képviselőknek.