Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa;Oszter Sándor;blikk újságíró;

2014-09-10 12:09:00

Blikk: el a kezekkel az újságíróktól

Közéleti szereplők és az utca embere is tiltakozik a mai Blikk hasábjain a bulvárlap újságírójának hatósági vegzálása, magánélete megsértése miatt. Visszakapta mobiltelefonját az ügyészségtől a Blikk újságírója tegnap délután, a készülék nem sérült meg, és adatok sem vesztek el róla – ám az eljárás továbbra is megkérdőjelezhető. A telefont ugyanis azért vették el tőle hétfőn, mert nem volt hajlandó felfedni egyik cikke forrását. Az újságíró azt mondta, továbbra sem hajlandó elárulni informátorát, és ha kell, inkább börtönbe megy.

Koós Szabolcs arról írt cikket korábban, hogy 2,17 ezrelék volt a véralkoholszintje Oszter Sándornak, amikor részegen balesetet okozott a MOM Parkban. A Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa arra kötelezte a Blikk újságíróját, hogy fedje fel az informátorát, erre azonban nem volt hajlandó. Az ügyész ezután mobilja átadására szólította fel, de ezt is megtagadta, arra hivatkozva, hogy a telefonon fontos információk vannak. Az ügyész erre rendőrt hívott, a kiérkező járőrök megmotozták az újságírót, elvették a mobilját, és kimásolták belőle az adatokat. Az erről szóló keddi cikk szerint a telefon elvételéről szóló jegyzőkönyvbe először az került, hogy testi kényszer alkalmazásával vették el a telefont, majd később ezt a rendőrök kérésére átírták ruházat-átvizsgálásra. Koós azt mondta, bár a dokumentumot aláírta két példányban, de egyet sem kapott meg közülük, így lényegében igazolni sem tudja, hogy ott járt és elvettek tőle valamit.

A Blikk ma azt írta, hogy Koós Szabolcs kedden délután a Központi Nyomozó Főügyészségen visszakapta a telefonját. Arról nem szóltak neki, hogy átveheti a készüléket, állítása szerint egy újságcikkből tudta meg, hogy már hétfőn elvihette volna. A főügyészségen megkérdezték tőle, van-e bármiféle kifogása az ellen, hogy visszaadják a tulajdonát. Nemmel válaszolt, de jelezte, hogy a lefoglaláskor viszont nem kérdezték meg tőle, tiltakozik-e az eljárás ellen. A telefon nem sérült meg, a benne tárolt adatok megmaradtak, de a Blikk munkatársa megalázónak érezte, hogy a nyomozók belemásztak a magánéletébe is. A készüléken volt olyan fotó ugyanis, amelyet várandós felesége fedetlen pocakjáról készítettek korábban. Koós Szabolcs azt mondta: informátorát továbbra sem fedi fel, hiába fenyegették meg pénzbírsággal, ha kell, inkább börtönbe megy.

Tarjányi Péter biztonsági szakértő a lap kérdésére elmondta, hogy az újságíró telefonjának klónozásával létrehozták a készülék adathordozóinak és SIM-kártyájának mását. A hatóság elvileg csak az érintett üggyel kapcsolatba hozható információkat használhatja fel – tette hozzá.

Az ügyészség vitatható eljárásával kapcsolatban lapunk egy emlékeztető összefoglalót közölt arról, milyen szivárogtatási ügyekben nem alkalmaztak hasonló módszereket, holott akkor épp a vádhatóság háza tájáról jutottak ki értékes információk, általában a jobboldali sajtóhoz.