Részletesen elmondta, hogy amikor az Európai Bizottság, illetve a norvég kormány kifogásolta az uniós és norvég támogatások felhasználásának kormányzati mechanizmusát, válaszul a magyar kormány a Norvég Civil Támogatási Alap ügyeit kezdte vizsgálni. Ez a fél éves folyamat mára odáig jutott, hogy szenzitív adatokat tartalmazó laptopokat is elkoboznak, készenléti rendőrséggel házkutatásokat tartanak, és megfélemlítik a civil szférát. Miközben a szóban forgó összeget a norvég kormány utalta át, egyetlen fillér magyar közpénz sincs közte.
Mivel Norvégia az Európai Bizottság közvetítésével folyósítja a civil támogatásokat is, Móra Veronika azt szeretné elérni, hogy az Európai Bizottság vizsgálja felül, és ha az érvényes megállapodásokkal ellentétesnek találja, akkor ítélje el a magyar kormány civilellenes támadását. Arra is figyelmeztette az EP képviselőket, hogy tizenöt másik EU-tagállamban is működik hasonló Norvég Alap. Ha a magyar kormány következmények nélkül vegzálhatja a magyar civil szervezeteket, akkor elvileg más tagállamokban is bekövetkezhet hasonló atrocitás a társadalmi szervezetek (NGO-k) ellen.
Az Európai Parlament első heteinek munkája zsúfolt, az Európai Bizottságban pedig mindenki a biztosok cseréjére készül. Talán éppen ezért időzítette a rendőrségi akciót e hétre az Orbán-rezsim. De az Ökotárs panasza mégis eljutott Brüsszelig, s az EP illetékes bizottsága feltehetően megvitatja az esetet.
S mivel az aktív állampolgárság témaköre éppen a Navracsics Tibornak kijelölt portfólióhoz tartozik, több mint valószínű, hogy a biztosi meghallgatáson megkérdezik tőle, miniszteri működése alatt hogyan asszisztálhatott ahhoz a civilellenes kormányzati kampányhoz, amely ellentétes mindazzal, amit biztosként képviselnie kellene?
Hegyi Gyula (Brüsszel)