plakátakció;Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara;„Köszönjük Magyarország";Német Nagykövetség;Lieselore Cyrus;

Lieselore Cyrus, Németország budapesti nagykövete nyitotta meg a
kiállítást FOTÓ: MTI/SOÓS LAJOS

- Plakátokon mond köszönetet Berlin

Tegnap nyitották meg a „Danke Ungarn”, azaz „Köszönjük Magyarország” plakátakciót, amely a Német Nagykövetség és a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara és tagvállalatai támogatása révén jött létre.

Berlin ezzel kívánja kifejezni köszönetét Magyarországnak a 25 évvel ezelőtti, 1989. szeptember 11-én történt határnyitásért – fejtette ki Lieselore Cyrus, Németország Budapestre akkreditált nagykövete budapesti sajtóértekezletén. Mint fogalmazott, Európában a most is zajló válságok láttán különösen fontos, hogy „megőrizzük a fiatalabb generációk számára is jelentős történelmi események emlékét”.

A nagykövet asszony kifejtette, 1989 a „csodák évének” nevezhető, s hozzátette, a berlini fal leomlásához vezető úton a határnyitás is fontos mérföldkő volt, melynek során „Magyarország és polgárai nagy bátorságról tettek tanúbizonyságot”.Emlékeztetett arra, hogy több magyar településen vettek fel keletnémet menekülteket.

Ezeket az eseményeket mind megörökítették a plakátokon, amelyeket nemcsak Budapesten, hanem egy sor vidéki városban, köztük Miskolcon, Veszprémben, Sopronban, Szombathelyen és Kecskeméten is elhelyeztek.

Dale A. Martin, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke úgy vélte, 1989. szeptember 11.-e mindenek előtt a magyarok és a keletnémetek szabadságszeretetének győzelme volt. Emlékeztetett arra, hogy határnyitással kezdődtek mindazok a hatalmas társadalmi átalakulások is, amelyek „az azóta eltelt 25 évben zajlottak le az egykori keleti tömb országaiban”.

Úgy vélte, a reformoknak és a külföldi befektetéseknek köszönhetően sikerült ledolgozni a gazdasági lemaradás tetemes részét. Ugyanakkor azt is hozzátette, a német vállalatok hálája a számos magyarországi befektetésben is megnyilvánul. Ezek a beruházások „olykor még nehéznek nevezhető környezetben” zajlottak le. Meggyőződését fejezte ki, hogy a magyarok és a németek közötti „belülről fakadó rokonszenv” a jövőben is fennmarad.

Németh Miklós Kohlnál 

Helmut Kohl volt német kancellár otthonában fogadta Németh Miklós volt magyar miniszterelnököt és Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellárt abból az alkalomból, hogy a Németh-kormány huszonöt ével ezelőtt nyitotta meg a Magyarországon tartózkodó NDK-s menekültek előtt a magyar-osztrák határt - írta csütörtökön a Bild című német lap.

Németh Miklós és Schüssel - aki 1989-ben az osztrák kormány gazdasági minisztere volt - szerdán látogatta meg a volt német kancellárt ludwigshafeni otthonában. Kohl - "a német egység kancellárja" - méltatta "a magyarok, elsősorban Németh Miklós rendkívüli állhatatosságát és bátorságát" - írta a Bild az MTI jelentése szerint. A volt magyar kormányfő Kohl szavaihoz hozzáfűzte, hogy a határnyitást "az ön előrelátása és fiatal politikusként az én szinte vakmerő bátorságom tette lehetővé".

A Bild szerint Németh Miklós könnyek között adta át válaszlevelét a volt kancellár 1989. szeptember 12-i táviratára, amelyben Kohl valamennyi német nevében köszöntet mondott a határnyitásért. A volt magyar kormányfő megírta, a válasz azért késett 25 évet, mert csak Kohl emlékirataiból értesült a táviratról. A Népszava korábban megírta, az exkancellár súlyos beteg, nem fogja fel a világ történéseit, a körülötte zajló eseményeket.

Barack Obama a szeptember 11-i évforduló előestéjére időzítve tévébeszédben jelentette be, az Egyesült Államok - nemzetközi koalíció élén - kiterjeszti a harcot az Iszlám Állam (IS) terroristái ellen. A demokrata elnök közölte, fő prioritása az amerikaiak biztonságának védelme. Obama, aki Bush két háborúja lezárásának ígéretével lett elnök, igyekezett kerülni a látszatot, hogy újabb háború indulna, kizárta, hogy szárazföldi offenzívát kezdenének Irakban.