civilek;Norvég Alap;Ökotárs Alapítvány;

2014-09-12 07:08:00

Brüsszel segíthet a civileknek?

Több magyar civil szervezet képviselője is Brüsszelbe látogatott tegnap, hogy tájékoztatást adjon a hatósági zaklatásokról - így Móra Veronika, az Ökotárs vezetője, aki azt szeretné elérni, hogy az Európai Bizottság vizsgálja felül, és ha az érvényes megállapodásokkal ellentétesnek találja, akkor ítélje el a magyar kormány civilellenes támadását. Aminek folytatását most már "illegális párfinanszírozással" is indokolnak.

Az Európai Parlamenttől (EP) vár segítséget a kormány civilellenes támadásával szemben több magyar szervezet - tudta meg lapunk. Tegnap az Ökotárs Alapítvány, a Kárpátia és az Autonómia vezetői találkoztak is néhány EP-képviselővel, hogy tájékoztassák őket a "hatósági zaklatásról". Az Ökotárs vezetője, Móra Veronika elmondta, hogy amikor az Európai Bizottság, illetve a norvég kormány kifogásolta az uniós és norvég támogatások felhasználásának kormányzati mechanizmusát, válaszul a magyar kormány a Norvég Civil Támogatási Alap ügyeit kezdte vizsgálni. Ez a féléves folyamat mára oda jutott, hogy szenzitív adatokat tartalmazó laptopokat is elkoboztak, készenléti rendőrséggel házkutatásokat tartanak, és megfélemlítik a civil szférát - mesélte el saját esetét Móra. Miközben a szóban forgó összeget a norvég kormány utalta át, és egyetlen fillér magyar közpénz sincs benne.

Móra azt szeretné elérni, hogy - mivel Norvégia a bizottság közvetítésével folyósítja a magyarországi civil támogatásokat is - az Európai Bizottság vizsgálja felül, és ha az érvényes megállapodásokkal ellentétesnek találja, akkor ítélje el a magyar kormány civilellenes támadását. Móra arra is figyelmeztette az EP-képviselőket, hogy tizenöt másik uniós tagállamban is működik hasonló Norvég Alap. És ha a magyar kormány következmények nélkül vegzálhatja a civil szervezeteket, elvileg más tagállamokban is bekövetkezhet hasonló atrocitás a társadalmi szervezetek (NGO-k) ellen.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) közben egyetlen napot adott az Ökotársnak, hogy immár a Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alapokkal kapcsolatban is adjon át dokumentumokat. Ám, mivel azok több szekrényt foglalnak el, az alapítvány a tegnapi határidőnek vélhetően nem tudott eleget tenni. A Kehi nem csak a svájciak által támogatott projektek pénzügyi adatait és bizonylatait szeretné látni, hanem például a végrehajtásban közreműködők munkaszerződését, valamint az Ökotárs egyszázalékos adófelajánlásaival - 230 ezer forinttal - kapcsolatos iratokat is. Többségük azonban a Népszabadság cikke szerint az egykori Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél, vagy az azt bekebelező, Lázár János vezette Miniszterelnökségnél már rendelkezésre állnak, és mivel a rendőrség a hét elején az Ökotárs könyvvizsgálójánál is járt, vélhetően a főkönyvi információk is a rendőrségnél vannak. Ennek kapcsán lapunk a Miniszterelnökséget kérdezte, mi szükség lehet akkor az újabb vizsgálatra, de eredménytelenül jártunk.

Az Ökotárs ügyvédje, Kadlót Erzsébet lapunkat is arról tájékoztatta, hogy "hadihelyzet van" az alapítványnál: több kért anyagot azért sem tudnak átadni, mert egy részüket már hétfőn elvitte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), amely eljárás ellen ő tiltakozott is. Az alapítvány az "apokaliptikus házkutatások ellenére" továbbra is együttműködik a Kehivel, de elvárja, hogy ezek a vizsgálatok maradjanak a jogállami keretek között, fejezzék be az indokolatlan zaklatást. Az ügyvéd azt is kérte, hogy a vizsgálatot folytató szervezetek "adják át egymásnak" az elvitt iratokat, ami pedig nyilvánosan elérhető, azt maguk szerezzék be.

Miközben a Miniszterelnökség elzárkózik az érdemi indoklástól, az eredetileg sikkasztás miatt tett feljelentésre indult, ám ma már hűtlen kezelés és jogosulatlan pénzügyi tevékenység gyanújával folyó nyomozás újabb kormányzati indokot kapott - Kovács Zoltán nemzetközi szóvivőtől, aki a német Süddeutsche Zeitungnak árulta el, hogy "illegális pártfinanszírozás gyanúja" merült fel. A szaporodó vádakat a kormányzati honlapon is igyekeztek erősíteni, egy angol nyelvű közleménnyel, amelyben már konkrétan megnevezik az Ökotársat: "a közelmúltban kiderült, hogy ellentétben a rendszer eredeti, kitűzött céljaival - ami a civil társadalom fejlődésének elősegítése - az Ökotárs közvetlenül és közvetve is pártpolitikai célokra használta a forrásokat".

Az NNI a vs.hu értesülései szerint ma hallgatja ki tanúként azt a férfit, akinek része van a nyomozások megindításában: költségvetési csalás miatt eredetileg ő tett feljelentést egy Magyar Nemzetben olvasott cikk után, mert azt olvasta, hogy egykori munkahelye, a Szersa oktatási központ vezetője is tagja volt Norvég Civil Alapok támogatásairól döntő bírálóbizottságnak. A portál szerint az V. kerületi Fidesz tagja.

A magyar civil szervezetek reményeit nem erősíti meg az EUObserver esti értesülése. Az Európai Bizottság nem avatkozhat közbe a rendőri akciók ügyében, és kommentárt sem fűzhet azokhoz - jelentette az uniós ügyekkel foglalkozó internetes lap Cezary Lewanowicz bizottsági szóvivőre hivatkozva. A lap szerint Brüsszel "mossa kezeit", aminek oka, hogy a kérdéses civil szervezeteket nem uniós, hanem norvég pénzekből finanszírozzák.

                                                           Vaklárma
Kivonult a rendőrség a Krétakör Gönczy Pál utcai székházához tegnap kora délután, de azon kívül, hogy fél órán át az épület előtt álltak, nem csináltak semmit - tájékoztatta lapunkat a Krétakör ügyvezetője, Gulyás Márton. Az eset vaklármát is keltett, mivel az iroda előtt álló rendőrautókról egy képet is posztoltak, és az újabb razzia híre gyorsan elterjedt - ám végül nem bizonyult igaznak. A Krétakör szerint vélhetően az épp a Corvinuson vendégeskedő José Manuel Barroso miatt volt felhajtás, de Gulyásnak nem volt kétsége afelől, hamarosan náluk is kopogtathatnak a rendőrök. "Mindig is a törvényesség mellett álltunk, így természetesen állunk elébe bármilyen vizsgálatnak, ha az nem politikailag motivált vagy koncepciósnak tűnő eljárás" - mondta Gulyás.